Hlavní navigace

Pronájem bytu a DP

• (neregistrovaný) 89.24.243.---

26. 1. 2017 7:04

Mám družstevní byt, který pronajímám. Vím, že příjem z pronájmu musím dát do DP, ale známá mi říkala, že budu započítávat jenom rozdíl mezi tím, co platím já pravidelně družstvu a tím, co mi dá ten nájemník. Takže, když já platím družstvu pravidelně 4 000 měsíčně a od nájemníka dostanu 10 000, tak budu přiznávat jen 6000 za měsíc a energie se do toho prý nepočítají. A že si můžu v DP dát ještě výdaje ve výši 30%.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2017 7:26

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,
      dr. byt můžete pouze podnajímat se souhlasem dr. ( vlastníka ) jinak ano, můžete dávat do příjmu pouze čistý výnos ( očištěný od poplatků a nájmu dr. ) energie jsou dvojího typu buď si je platí podnájemník sám ( pak není co započítávat ) nebo je platíte a nájemník je má v podnájemném, pak zase čistý výnos ( tržba )  z dr. bytu očistíte i o energie jako o tzv. průtočnou položku.

čistý výnos je vaším příjmem na který si dáte 30% paušálu.  ve vašem případě tedy 6000,- ( očištěná tržba  ) 30% paušál -1800 = 4200,- ZD dle §9

Druhá možnost  je započítat celý výnos oproti celým nákladům ( za náklady lze brát i fondy, podle stanoviska GFŘ to lze výkladem od roku 2015 za předpokladu že fondy slouží pro pokrytí provozních výdajů správy domů ), může to být výhodnější za předpokladu že máte s bytem i vedlejší náklady jako opravy které převyšují 30% - ní paušál.

pak to vypadá :

10000  tržby
      -4000 náklady nájmu a fondů družstva
      - 500 energie ( pokud platíte samostatně )
      -2000 opravy BJ
      --------
      3500 ZD dle §9

• 26. 1. 2017 12:57

Radek (neregistrovaný) 89.24.243.---

Děkuji za odpověď, pomohlo to.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).