Hlavní navigace

Škoda na majetku a uplatnění DPH

 • (neregistrovaný) 91.237.239.---

  26. 1. 2017 13:01

  Zaměstnanec poškodil služební vůz - faktura za opravu byla částečně hrazena pojišťovnou z jeho pojistky  odpovědnosti , následně uhradil 10%spoluúčast do pokladny zaměstnavatele. Pojišťovna rozporovala a neuhradila z faktury ( rozsah práce ) ve výši 2000 Kč. Jako nedaňová škoda bude tato částka nebo částka 2000 a 21%DPH z došlé faktury -tedy 2420Kč( tj musí se ponížit uplatněná DPH) ?   

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 1. 2017 13:48

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   ne, FD za servis je daňovým dokladem, tak jak je vystavena. Pojistné plnění od poj. naopak není zdan. plněním ( není to daňový doklad ). V účetnictví není podstatná úhrada samotné FD, to je pouze vyrovnání závazku ( které účtujete rozvahově ) . DPH si nárokujete z řádného daňového dokladu.

   To že pojišťovna neuzná část z opravy na FA, která byla ale reálně udělána, je spíše vaší interní věcí a případných výluk z poj. plnění a podle VPP poj.  Podle mého názoru jde o opravu v celkové částce FD, bez ohledu na to to, že není část proplacena pojišťovnou, protože daň uznatelnost nákladů je vázána výlučně na náklady sloužící k udržení a dosažení příjmu a to obnova služebního vozu firmy do provozu schopného stavu je. Není vázána na nějaké interní zamítnutí plnit za FD od servisu ( za reálně odvedené práce opravy )  od pojišťovny.

   Máte tady více možností:

   - můžete vyzvat ( nebo zaměstnanec)  pojišťovnu k doplatku a dále je to vztah dohody, nebo nedohody u nich
   - může vám FD doplatit zaměstnanec, dohodou. tedy uzná výluku z pojistného a doplatí to ze svého
   - může servis uznat že provedl nějakou opravu která nebyla předmětem dohody, ale pak by to řešil dobropis ze servisu ( tedy opět opravný daňový doklad )

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).