Hlavní navigace

Koupení závazku-jak zaúčtovat???

  • (neregistrovaný) 62.245.92.---

    26. 10. 2006 14:22

    Prosím o radu, stará společnost která končí prodá závazek
    nové nástupnické firmě a ta ho časem za tu starou zaplatí.
    Prosím o radu jak si zaúčtuji to, že jsme koupili závazek
    a časem ho uhradíme???

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2006 23:12

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Koupení závazku-jak zaúčtovat???
      Zřejmě nejde o prodej a nákup závazku, ale o postoupení dluhu. Postupujte podle občanského zákoníku § 531 (písemná forma, souhlas věřitele atd.)
      Smlouvu potom zaúčtujete MD 315 - ostatní pohledávky (za starou společností), / DAL 32x - závazky k původnímu věřiteli.
      Pokud jde o závazek z obhodního styku bude účet číslo 321, pokud jiný, bude účet č. 325 Ostatní závazky.
      Vypořádání: Stará společnost uhradí nové společnosti částku postoupeného dluhu = MD 221 / DAL 315. Nová společnost uhradí částku dluhu původnímu věřiteli MD 321 nebo 325 / DAL 221.
      Pozor, tímto jednoduchým účtováním to pravděpodobně nedostanete do saldokonta. Bude nutno zvlášť dopsat.
      Jinak s prominutím "myslím" = "nevím".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).