Hlavní navigace

Ukončení prac. poměru s vedlejší OSVČ a podpora v nezaměstnanosti

 • (neregistrovaný) 81.200.51.---

  4. 2. 2017 22:59

  Dobrý den,
  v současnosti jsem zaměstnancem a z osobních důvodů budu muset ukončit pracovní poměr byť velmi dobře placený. Snažím se zároveň rozjet vlastní podnikání jako vedlejší OSVČ, ale zatím příjmy nejsou, jaké bych potřeboval. Ukončením prac. poměru se ze mě stane hlavní OSVČ bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Přemýšlím jak nepřijít o podporu v nezaměstnanosti v řádu desetitisíců za celé případné podpůrčí období a napadlo mě na dobu od ukončení prac. poměru do vyčerpání podpory jednoduše přerušit živnost. Je to možné takto udělat? Existují nějaké jiné možnosti jak ukončením zaměstnaneckého poměru při výkonu vedlejší OSVČ nepřijít o podporu v nezaměstnanosti?

  Děkuji za jakékoliv informace.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2017 0:09

   M.M. (neregistrovaný) 78.136.153.---

   Dobrý den,

   jedinou možností jak nepřijít o podporu v nezam., je přerušit podnikání a nahlásit se na ÚP. Pokud podnikáte jako OSVČ, jste podnikatel a na ÚP nemůžete, v případě přerušení ano.

   Ještě dodatek, pozor u jednatelů, společníků, komandistů, předsedů atd., nově platí, že i když je výkon funkce dělán bezplatně a současně je např. jednatel zaměstnancem ( i v jiné společnosti jako FO  ) a přijde o práci, tak bohužel sice na ÚP se nahlásit může ( pokud dělá jednatele bezplatně např. pro vlastní s.r.o.), ale nedostane ani korunu podpory. Dříve dostal, pokud byl výkon jednatele bezplatný, dnes ne. ( jediná výjimka z výjimky je u členů a orgánů bytového družstva - tam podpora z ÚP je placena )

   Bohužel, pro výše uvedené, jedině komerční pojištění pro případ ztráty zaměstnání.

  • 12. 2. 2017 8:49

   Michal (neregistrovaný) 81.200.51.---

   Měl bych podobný dotaz. Mám nějaký vedlejší výdělěk přes AdMob a google mi vyplácí měsíčně provizi. Jelikož se jedná o poskytnutí služby do EU, musím měsíčně podávat souhrnné hlášení a musel jsem se také stát identifikovanou osobou. Budu také hledat jiné zaměstnání a po tu dobu bych rád pobíral podporu v nezaměstnanosti, tj. také přerušil živnost. Na druhou stranu v mém případě je trochu problém pozastavit všechny reklamní plochy, na kterých google zobrazuje své reklamy a jediné, co reálně můžu, je pozastavit vyplácení provizí na účet po dobu přerušení živnosti. Jak se na to tváří český zákon? Vlastně bych neinkasoval žádný příjem. Předpokládal bych, že souhrnné hlášení bych musel byť s nulou stále na finančák podávat, otázkou ale je, jestli Google přiznává/odvádí za mě DPH jmenovitě každý měsíc na základě profitu mnou poskytnutých reklamních ploch, nebo DPH odvede až v momentě, kdy mě vyplatí, tj. jakoby zaplatil mou fakturu (která ho mj. vůbec nezajímá, ale kterou si tak jako tak já musím do své evidence vystavit).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).