Hlavní navigace

úkolová mzda a přesčasy

 • (neregistrovaný) 81.2.220.---

  31. 10. 2006 15:10

  Pracovník má sjednanou úkolovou mzdu, podle elektronické docházky odpracoval o 15 hodin více než je fond pr.doby v daném měsíci. je nutné mu tyto hodiny proplácet jako přesčasy ? V některém měsíci je to naopak méně než stanovený fond. Náhradní volno nechce a proplácet přesčasy taky ne - je srozuměn, že dostane co si vydělá v úkole.Ale nerada bych měla problémy s ÚP, že neproplácíme přesčasy. Mohu to dodatečně ošetřit dodatkem k pr.smlouvě, že práce je včetně případných přesčasů ?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2006 15:23

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: úkolová mzda a přesčasy
   >Pracovník má sjednanou úkolovou mzdu, podle
   >elektronické docházky odpracoval o 15 hodin více než je fond
   >pr.doby v daném měsíci. je nutné mu tyto hodiny proplácet
   >jako přesčasy ? V některém měsíci je to naopak méně
   >než stanovený fond. Náhradní volno nechce a proplácet
   >přesčasy taky ne - je srozuměn, že dostane co si vydělá
   >v úkole.Ale nerada bych měla problémy s ÚP, že
   >neproplácíme přesčasy. Mohu to dodatečně ošetřit dodatkem k
   >pr.smlouvě, že práce je včetně případných přesčasů ?
   >Děkuji

   Bohužel zákon neumožňuje takovou smluvní volnost, že byste si se zaměstnancem řekli, že doba se sledovat nebude a co si vydělá to si vydělá. Takže musíte podle jeho úvazku udělat rozvrh směn tak, aby celkově odpracoval tolik hodin, kolik odpovídá jeho úvazku. To co je navíc, jsou přesčasové hodiny. Pokud si do konce třetího měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém přesčasové hodiny odpracoval, vybere náhradní volno, pak mu nenáleží přesčasový příplatek - prostě si místo něho vybral náhradní volno. Takže je potřeba sledovat, kolik hodin měl přesčas a o kolik hodin v dalším období naopak odpracoval méně - a to bude vybrání toho náhradního volna. A snažte se to udělat tak, aby se to vynulovalo.
   Nebo přichází v úvahu ta druhá možnost - že v pracovní smlouvě sjednáte mzdu již s přihlédnutím k přesčasům. Ovšem takto se to sjednává při měsíční mzdě, tzn. že dostane např. 30000 na měsíc s tím, že pokud bude mít přesčasy, nedostane za ně příplatek. Ale i tady je nutné ty přesčasy sledovat a příplatek nedostane pouze do 150 h za rok. Kdyby jich měl nad 150 h, pak už příplatky náleží.
   >

  • 1. 11. 2006 8:19

   lelu (neregistrovaný) 81.2.220.---

   Re: úkolová mzda a přesčasy
   Děkuji za vysvětlení, ale co dělat v případě, že zaměstnanec si nechce vybrat náhradní volno - může ho nechat " propadnout"
   nebo se ho jinak vzdát ? Zaměstnavatel stanovil jasně že příplatky proplácet nebude a docházka je vedená elektronicky, takže odpracované hodiny nelze ignorovat. Vím, že sjednávání přesčasů je obvyklé spíše v měsíční mzdě, ale brání nějaký paragraf tomu sjednat to i úkolové mzdy. Nikde jsem to nenašla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).