Hlavní navigace

penále od VZP

• (neregistrovaný) 80.188.184.---

1. 11. 2006 17:13

V r.1994 mi vznikl u zdr. poj. dluh, který jsem na základě jejich upomínky uhradila. Penále jsem neuhradila vzhledem k tomu, že jsem jako samoživitelka na to už neměla. Dnes mi přišla upomínka od VZP, že dluh u ní nemám, ale penále 620,- Kč chtějí zaplatit. Je možné aby nadále počítali penále z penále a to za 12 let?
    Děkuji za vaše rady

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 11. 2006 19:02

Martina (neregistrovaný) 80.188.184.---

Re: penále od VZP
      Tak jsem zjistila:
      § 19
      Pokud jde o splatnost penále, způsob jeho placení, vymáhání, promlčení a vracení přeplatku na penále, postupuje se stejně jako u pojistného.
      § 16 Promlčení pojistného
      (1) Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za pět let ode dne splatnosti. Byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl.

Co to je ten úkon. I zaslaná upomínka?

• 1. 11. 2006 19:42

Tak upomínka by asi byla brána jako úkon. Ale oni mi kdysi (asi v r. 1998) zaslali vyúčtování, na základě kterého jsem zjistila ten dluh a penále. A vyúčtování jak jsem nyní zjistila není úkonem:

Tvrdí-li městský soud, že provedené vyúčtování je úkonem ke zjištění penále za rok 1993 nelze s ním souhlasit. Kasační námitka nesprávného posouzení právní otázky soudem ve smyslu § 103 odst. 1 písm. a) s. ř. s. je důvodná.

Nejvyšší správní soud tedy dospěl k závěru, že kasační stížnost je z výše uvedených hledisek důvodná, a proto napadený rozsudek městského soudu podle § 110 odst. 1 s. ř. s. zrušil, a to pro nezákonnost. Věc mu současně věc vrátil k dalšímu řízení, v němž je podle odst. 3) téhož ustanovení vázán právním názorem Nejvyššího správního soudu.

V Brně dne 17. 6. 2004
      JUDr. Miluše Došková předsedkyně senátu

• 2. 11. 2006 7:40

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Já bych na vašem místě zkusila žádost o prominutí penále. Možná by to vedlo k cíli rychleji než dohady, jestli to je nebo není promlčeno. Bývala jsem členkou spávní rady VZP, tak vím, že se takové žádosti často schvalovaly.

• 2. 11. 2006 20:01

Pokud tedy o tom máte nějaké informace, můžete mi říct proč
      požadují promlčené částky a nevěnují se částkám, které nejsou starší než 5 let? Jejich počínání by bylo pro naše zdravotnictví přínosem a ne směšné. Je to jako kdyby účetní vymáhala peníze za faktury po 4 letech. Rozdíl je v tom, že nejde o státní peníze, které státní úředníci tak snadno oželí. Žádat o prominutí nebudu, protože k tomu nemám důvod. Klidně půjdu k soudu pokud to až tam chtějí dohnat. Budou mít zas o něco větší výdaje až budou platit moje náhrady za toho nejdražšího právníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).