Hlavní navigace

Prodej darované nemovitosti

  • (neregistrovaný) 213.226.228.---

    2. 11. 2006 13:36

    Dobrý den,
    slyšela jsem, že když dostanu darem nemovitost, kterou měl dárce v obchodním majetku, při prodeji této nemovitosti neplatím daň z příjmu. Nemohu to najít v zákoně, neporadil by někdo?
    Děkuji Vám.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 11. 2006 13:40

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Daň z příjmu neplatíte, pokud splníte podmínky uvedené v § 4 ZDP.
      Pokud by se na vás osvobození nevztahovalo, pak u darované nemovitosti jako výdaj uplatníte cenu dle znaleckého posudku, která sloužila ke stanovení daně darovací. Dále lze uplatnit náklady související s prodejem nemovitosti a zaplacená daň z převodu z nemovitosti.

    • 2. 11. 2006 14:32

      Anna (neregistrovaný) 213.226.228.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Děkuji, hledám v §4, ale nevidím, že by psali přímo o darované nemovitosti. Neporadíte ještě, prosím?

    • 2. 11. 2006 15:02

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Co se týká osvobození prodeje nemovitosti, pak to najdete v § 4 odst. 1 písm. a) a b). Pokud jde o rodinný dům, pak je prodej osvobozen za podmínky, že jste byla vlastníkem déle jak 2 roky. Pokud tuto podmínku nesplňujete, pak prodej musíte zdanit a to dle § 10 odst. 1 písm. b). Cenu, kterou lze uplatnit jako výdaj při prodeji, to je uvedeno v § 10 odst. 5 (již jsem vám dříve uváděla, které částky to např. mohou být).
      Informaci, že darovanou nemovitost při následném prodeji nemusíte zdanit je zavádějící. Stále pro každého platí podmínky uvedené v § 4 ZDP. Daň z příjmu by neplatil právě ten, kdo měl uvedenou nemovitost v OM a do 5 let od vyřazení ji daroval. Pak pouze obdarovaný hradí daň darovací, která je výhodnější, zejména u přímého příbuzného. Pokud by ji prodal v době těch 5 let, pak by hradil daň z příjmu a jako výdaj by uplatnil zůstatkovou cenu nemovitosti a ta mohla být výrazně nižší, než cena prodejní. Pokud pak nem. prodá obdarovaný, zdaní vlastně pouze rozdíl mezi cenou prodejní a cenou stanovenou pro účely daně darovací (mimo jiné výdaje a daň z převodu nem.) a ta je zpravidla vyšší, než by byla cena zůstatková. Ke zdanění daní z příjmů pak zpravidla zůstatne částka nižší, než kdyby prodal darující přímo.

    • 4. 11. 2006 13:40

      Anna (neregistrovaný) 213.226.228.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      >>>>Dobrý den,
      >>>>slyšela jsem, že když dostanu darem nemovitost,
      >>>>kterou
      >>>>měl dárce v obchodním majetku, při prodeji této
      >>>>nemovitosti neplatím daň z příjmu. Nemohu to najít v
      >>>>zákoně,
      >>>>neporadil by někdo?
      >>>>Děkuji Vám.

      >Co se týká osvobození prodeje nemovitosti, pak to
      >najdete v § 4 odst. 1 písm. a) a b). Pokud jde o rodinný
      >dům, pak je prodej osvobozen za podmínky, že jste byla
      >vlastníkem déle jak 2 roky. Pokud tuto podmínku
      >nesplňujete, pak prodej musíte zdanit a to dle § 10 odst. 1
      >písm. b). Cenu, kterou lze uplatnit jako výdaj při
      >prodeji, to je uvedeno v § 10 odst. 5 (již jsem vám dříve
      >uváděla, které částky to např. mohou být).
      >Informaci, že darovanou nemovitost při následném
      >prodeji nemusíte zdanit je zavádějící. Stále pro každého
      >platí podmínky uvedené v § 4 ZDP. Daň z příjmu by
      >neplatil právě ten, kdo měl uvedenou nemovitost v OM a do 5
      >let od vyřazení ji daroval. Pak pouze obdarovaný hradí
      >daň darovací, která je výhodnější, zejména u přímého
      >příbuzného. Pokud by ji prodal v době těch 5 let, pak
      >by hradil daň z příjmu a jako výdaj by uplatnil
      >zůstatkovou cenu nemovitosti a ta mohla být výrazně nižší,
      >než cena prodejní. Pokud pak nem. prodá obdarovaný,
      >zdaní vlastně pouze rozdíl mezi cenou prodejní a cenou
      >stanovenou pro účely daně darovací (mimo jiné výdaje a
      >daň z převodu nem.) a ta je zpravidla vyšší, než by byla
      >cena zůstatková. Ke zdanění daní z příjmů pak
      >zpravidla zůstatne částka nižší, než kdyby prodal darující
      >přímo.
      A kde najdu napsané, že obdarovaný daní pouze rozdíl mezi cenou prodejní a cenou pro účely darovací? (je to spousta peněz, tedy veliká pokuta, kdyby bylo něco špatně, tak se omlouvám za šťourání) :o)

    • 4. 11. 2006 14:52

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Je dobře, že si vše chcete ověřit dle zákona.
      Jak zjistíte základ daně je uvedeno v § 10 odst. 4 ZDP: Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.
      Jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu uvedeným v odstavci 1 vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží.
      Pokud by tedy výdej byl vyšší než příjem, je základem daně 0. Nelze vykazovat dle § 10 ztrátu.
      Co se považuje za prokazatelně vynaložený výdaj najdete
      v § 10 odst. 5 ZDP: U příjmů podle § 10 odstavce 1 písm. b) (tedy při prodeji vlastní nemovitosti a vy jste vlastníkem) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc darovanou, cena zjištěná pro účely daně darovací.
      Výdajem jsou též částky prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení, opravu a údržbu věci, včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje s výjimkou výdajů na osobní potřebu poplatníka.
      U příjmů z prodeje nemovitého majetku je výdajem zaplacená daň z převodu nemovitostí podle § 24 odst. 2 písm. ch), i když je uhrazena v jiném zdaňovacím období, než v tom, v němž plyne příjem z prodeje.
      Pokud budete chtít ještě nějaké bližší upřesnění, ozvěte se. Přeji hezký den.

    • 6. 11. 2006 12:47

      Anna (neregistrovaný) 213.226.228.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Moc Vám děkuji, pokud bychom přišli na nějaký zádrhel, ještě se dovolíme ozvat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).