Hlavní navigace

Prosím paní Jiřinu H.- zápočtový list

  • (neregistrovaný) 83.208.143.---

    3. 11. 2006 7:53

    Dobrý den,prosím o radu.
    Zaměstnali jsme od 2/10 zaměstnance, má smlouvu na neurčito s 3 měs. zkuš dobou.
    Během příštího týdne bude odcházet.
    Jak mu mám vystavit zápočtový lit, když výplaty nudu počítat až 14/11????
    Co se tak píše, bude to můj první zápočťák,
    mockrát děkuji
    M.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2006 8:35

      M. (neregistrovaný) 83.208.143.---

      Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      >Dobrý den,prosím o radu.
      >Zaměstnali jsme od 2/10 zaměstnance, má smlouvu na
      >neurčito s 3 měs. zkuš dobou.
      >Během příštího týdne bude odcházet.
      >Jak mu mám vystavit zápočtový lit, když výplaty nudu
      >počítat až 14/11????
      >Co se tak píše, bude to můj první zápočťák,
      >mockrát děkuji
      >M.

    • 3. 11. 2006 8:48

      Petra (neregistrovaný) 80.188.36.---

      Re: Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      Napíšete mu od kdy do kdy u vás pracoval, důvod ukončení, kal. dny nemoci - opište i nemoci z předchozího ZL, pokud byl nemocný, prravděpodobný výdělek hrubý a čistý a případně srážky ze mzdy (exekuce ap.) pokud nějaké má.

    • 3. 11. 2006 8:57

      M. (neregistrovaný) 83.208.143.---

      Re: Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      Do kdy od skončení prac.poměru mu musím zápočťák dát??
      Jeden dostane on, 2 odevzdám na OSSZ .
      Ohlásím ho z pojišťovny a v OSSZ a to je vše??

    • 3. 11. 2006 9:23

      Petra (neregistrovaný) 80.188.36.---

      Re: Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      ZL se dává zaměstnanci v den rozvázání prac. poměru. Až budete mít spočítané mzdy, zašlete na OSSZ ještě ELDP, zaměstnanec by měl dostat Potvrzení o příjmu a kopii ELDP. Oboje zasílám zaměstnanci na adresu, ale povinnost to prý není.

    • 3. 11. 2006 8:59

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      ***
      Spočítané výplaty k vystavení Potvrzení o zaměstnání nepotřebujete. Co tam má být - viz Nařízení vlády č. 108/1994 Sb. § 3 Potvrzení o zaměstnání. Zejména tam bude od kdy do kdy byl u vás zaměstnán, způsob a důvod skončení PP se uvádí jen na žádost zaměstnance. Také tam musí být všechny pracovní neschopnosti spadající do doby posledních 12 měsíců ke dni ukončení PP - opíšete tam eventuálně i ty, které byly v zápočtovém listu jeho předchozího zaměstnavatele (který vám předložil při nástupu). Dále se uvádí, zda jsou z jeho mzdy prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, kolik jste dosud srazili, jaké je pořadí pohledávky. Důležitý je také údaj o výši jeho průměrného čistého výdělku. Tím je myšlen výdělek platný ke dni skončení pracovního poměru pro pracovněprávní účely - tedy ten, kterým platíte např. dovolenou. Vzhledem k datu nástupu použijete pravděpodobný. Nevím, zda používáte denní nebo hodinový (měl by být hodinový), v každém případě přepočítáte na měsíční a z něj vypočítáte čistý (odečtete pojistné a daň podle stavu ke dni skončení PP - podpepsané prohlášení, odpočty atd.)

    • 3. 11. 2006 10:02

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Kdo mi poradí,paní Jiřka zatím není
      >>>Dobrý den,prosím o radu.
      >>>Zaměstnali jsme od 2/10 zaměstnance, má smlouvu na
      >>>neurčito s 3 měs. zkuš dobou.
      >>>Během příštího týdne bude odcházet.
      >>>Jak mu mám vystavit zápočtový lit, když výplaty nudu
      >>>počítat až 14/11????
      >>>Co se tak píše, bude to můj první zápočťák,
      >***
      >Spočítané výplaty k vystavení Potvrzení o zaměstnání
      >nepotřebujete. Co tam má být - viz Nařízení vlády č.
      >108/1994 Sb. § 3 Potvrzení o zaměstnání. Zejména tam
      >bude od kdy do kdy byl u vás zaměstnán, způsob a důvod
      >skončení PP se uvádí jen na žádost zaměstnance. Také tam
      >musí být všechny pracovní neschopnosti spadající do
      >doby posledních 12 měsíců ke dni ukončení PP - opíšete
      >tam eventuálně i ty, které byly v zápočtovém listu jeho
      >předchozího zaměstnavatele (který vám předložil při
      >nástupu). Dále se uvádí, zda jsou z jeho mzdy prováděny
      >srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, kolik
      >jste dosud srazili, jaké je pořadí pohledávky

      >Důležitý je také údaj o výši jeho průměrného čistého výdělku.
      >Tím je myšlen výdělek platný ke dni skončení
      >pracovního poměru pro pracovněprávní účely - tedy ten, kterým
      >platíte např. dovolenou. Vzhledem k datu nástupu
      >použijete pravděpodobný. Nevím, zda používáte denní nebo
      >hodinový (měl by být hodinový), v každém případě
      >přepočítáte na měsíční a z něj vypočítáte čistý (odečtete
      >pojistné a daň podle stavu ke dni skončení PP - podpepsané
      >prohlášení, odpočty atd.)
      >
      Souhlasím s vyčerpávající odpovědí p.Anny.Pouze pokud nastoupil
      2.10 ,tak odpracoval 22 směn (nebyla-li nemoc). V tom případě nebudete používat pravděpodobný, ale skutečný prům.výdělek.
      Jinak Potvrzení o zaměstnání máte povinnost vystavit nejpozději v den skončení pr.pom, dokonce nejste povinen zasílat. Dohodněte se se zaměstnancem.ELDP totéž, Potvrzení o příjmech do 10 dnů od žádosti zaměstnance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).