Hlavní navigace

Cestovní náhrady u soukromého vozu

  • (neregistrovaný)

    3. 11. 2006 18:45

    dobrý večer, jsem OSVČ a k podnikání budu používat své soukromé vozidlo. Co všechno musím vést za evidenci? Abych si mohl uplatnit výdaje do daňových nákladů, musím vypisovat cestovní příkazy, je nutno ještě k tomu vést knihu jízd? Pokud ano, předpokládám, že tam musím vypisovat všechny jízdy autem, a to jak služební tak soukromé?
    Dále bych se rád zeptal jak je to se silniční daní? Je pro mě daňovým nákladem? A ještě mám jeden dotaz: daňovými výdaji za projeté služební km je pro mě sazba vypočtemá dle prům.ceny PHM vyhlašované po skončení roku a výše zakladní náhrady. Ta základní náhrada je stejná jak pro případ použití soukr. auta OSVČ tak pro použití soukr. auta zaměstnance, pokud ho zaměstnavatel vyšle na služ. cestu? Je tedy pro rok 2006 3,80Kč/km? A jak se to prakticky provádí, když si účtuji cesťáky v průběhu roku ale prům.cenu PHM se dozvím až po skončení roku?
    Díky všem

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2006 19:13

      anonymní (neregistrovaný)

      Re: cestovní náhrady u soukromého vozu
      Prosím ještě o zodpovězení 1 dotazu:pravidelným pracovištěm pro poplatníky s příjmy podle § 7 se také rozumí místo podnikání uvedené v živnostenském listě.Když mám místo podnikání své trvalé bydliště a mám provozovnu ,je pro mě cesta z domu do této provozovny daň.výdajem?

    • 3. 11. 2006 21:40

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: cestovní náhrady u soukromého vozu
      >dobrý večer, jsem OSVČ a k podnikání budu používat své
      >soukromé vozidlo.
      Auto musí být opravdu Vaše, nikoliv v nájmu - leasing.

      Co všechno musím vést za evidenci?
      >Abych si mohl uplatnit výdaje do daňových nákladů,
      >musím vypisovat cestovní příkazy, je nutno ještě k tomu
      >vést knihu jízd? Pokud ano, předpokládám, že tam musím
      >vypisovat všechny jízdy autem, a to jak služební tak
      >soukromé?
      Stačí evidence pracovních jízd. Uvádíte minimálně datum, cíl cesty, důvod cesty a počet ujetých km. Dále byste měl mít uveden stav počítadla km k 1. lednu (datu zahájení činnosti) a k 31. prosinci (příp.den ukončení činnosti).

      >Dále bych se rád zeptal jak je to se silniční daní? Je
      >pro mě daňovým nákladem?
      Ano, zaplacená silniční daň je Vaším daňovým výdajem v plné výši.


      A ještě mám jeden dotaz:
      >daňovými výdaji za projeté služební km je pro mě sazba
      >vypočtemá dle prům.ceny PHM vyhlašované po skončení roku
      >a výše zakladní náhrady. Ta základní náhrada je stejná
      >jak pro případ použití soukr. auta OSVČ tak pro
      >použití soukr. auta zaměstnance, pokud ho zaměstnavatel
      >vyšle na služ. cestu? Je tedy pro rok 2006 3,80Kč/km? A
      >jak se to prakticky provádí, když si účtuji cesťáky v
      >průběhu roku ale prům.cenu PHM se dozvím až po skončení
      >roku?

      Základní sazba činí i pro Vás 3,80 Kč za 1 km. Pro účely náhrady za spotřebované PHM nemusíte používat průměrné ceny benzínu, vyhlašované po ukončení roku, máte možnost používat cenu, kterou prokážete paragonem o nákupu.
      Při použití průměrných cen máte několik možností. Při malém počtu jízd si sečtete jízdy za celý rok a uplatníte náhrady k 31.prosinci. Nebo si můžete např. měsíčně zúčtovávat pouze základní náhradu a PHM doúčtovat na konci roku. Případně můžete měsíčně uplatnit základní náhradu a zálohově (např.podle cen z minulého roku) uplatňovat i PHM, které na konci roku doúčtujete.

    • 3. 11. 2006 22:50

      Luděk (neregistrovaný)

      Re: cestovní náhrady u soukromého vozu
      Tak to byla vyčerpávající odpověď od paní Zdeny, věřím, že již všemu rozumíte, ale taky by to chtělo si občas přečíst starší příspěvky a nebýt líný. Tam by jste nalezl spousta odpovědí na Vaše dotazy. Nic ve zlém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).