Hlavní navigace

MD

  • (neregistrovaný)

    4. 11. 2006 14:18

    Od 2. poloviny května 2004 jsem na MD, dcerce je nyní 28 měsíců. Plánujeme 2. miminko a zároveň studuji VŠ. Takže jsem se chtěla zeptat, dokdy je možný nástup na MD s . dítětem ta, abych nemusela do práce a zároveň by mi byla vyplacena mateřská ve stejné či podobné výši jako ta minulá.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 11. 2006 14:19

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      >Od 2. poloviny května 2004 jsem na MD, dcerce je nyní
      >28 měsíců. Plánujeme 2. miminko a zároveň studuji VŠ.
      >Takže jsem se chtěla zeptat, dokdy je možný nástup na
      >MD s 2 dítětem tak, abych nemusela do práce a zároveň
      >by mi byla vyplacena mateřská ve stejné či podobné výši
      >jako ta minulá.
      >Děkuji

    • 4. 11. 2006 17:27

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Důležitá otázka: píšete, že jste na MD, přesněji na rodičovské dovolené, protože mateřská je pouze 28 nebo 37 týdnů - máte tedy stále zaměstnavatele, u kterého jste na rodičovské dovolené?

    • 4. 11. 2006 20:14

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Takže: mateřské dávky dostanete tehdy, pokud budete mít v době nástupu na mateřskou zaměstnavatele (v takovém případě je nástup na mateřskou 8 - 6 týdnů před předpokládaným porodem), nebo pokud na ni budete nastupovat v době, kdy už sice nebudete mít zaměstnavatele, ale budete ještě v ochranné lhůtě (v takovém případě je nástup na mateřskou 6 týdnů před předpokl. porodem). Ochranná lhůta je 6 měsíců od skončení pracovního poměru, ale pouze v případě, že tento skončí v době, kdy již budete těhotná. Pokud Vám v takovém případě spadne nástup na mateřskou do této ochranné doby, máte nárok na mateřské dávky. Nebo pokud by měl být nástup později, ale Vy v té ochranné lhůtě onemocníte a budete marodit až do dne přede dnem nástupu na mateřskou, pak je také nárok na mateřské dávky. Pokud v době skončení pracovního poměru není žena těhotná, je ochranná lhůta pouze 42 kal. dnů.
      Nyní tedy máte zaměstnavatele a jste na rodičovské dovolené. Ta je maximálně do 3 let dítěte. Den po třetích narozeninách se máte vrátit do práce. Pokud nebudete chtít ještě nastoupit do práce až budou títěti 3 roky, musíte zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna (jak dlouhého, to si domluvíte). On na to ale nemusí přistoupit a může požadovat Váš návrat do práce. V takovém případě by Vám nezbylo nic jiného, než do práce nastoupit nebo se domluvit na skončení prac. poměru.

    • 4. 11. 2006 20:40

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Děkuji moc, jen jsem si myslela, že rodičovská dovolená je až do 4 let věku dítěte, že do té doby budu pobírat rodičovský přáspěvek

    • 4. 11. 2006 21:08

      1234 (neregistrovaný)

      Re: MD
      >


      >Děkuji moc, jen jsem si myslela, že rodičovská
      >dovolená je až do 4 let věku dítěte, že do té doby budu
      >pobírat rodičovský přáspěvek
      to myslíte správně, jen vám už zaměstnavatel po 3 roku dítěte nemusí držet místo, může vám dát výpověď.

    • 4. 11. 2006 21:16

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Omlouvám se, že stále otravuji, ještě bych si to chtěla řádně upřesnit.
      Dohodnu-li se se zaměstnavatelem na přodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, budu do 4 let věku dítěte pobírat rodičovský příspěvek a otěhotním-li mezi 3. a 4. rokem prvního dítěte a porodím - li do 4 let jeho věku, náleží mi od zaměstnavatele mateřský příspěvekve stejné výši jako u prvního dítěte na těch 28 týdnů trvání mateřské dovvolené nebo může zaměstnavatel i po dohodnutém prodloužení rodičovské dovolené od tohoto plnění couvnout. Plánujeme početí druhého miminka na počátek roku 2007 tak, aby se to druhé malé narodilo zhruba v době, kdy naší malé bude 3,5 roku.
      Děkuji moc za odpověď

    • 4. 11. 2006 22:00

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Jestliže si se zaměstnavatelem domluvíte po 3. narozeninách dítěte neplacené volno (je na Vás obou, na jak dlouhé době se domluvíte) samozřejmě všechno písemně, pak tím pádem zůstáváte jeho zaměstnankyní se všemi právy zaměstnance. Opakuji, nejde o prodloužení rodičovské, ta je pouze do 3 let a delší být nemůže, jde o neplacené volno. V tom případě když otěhotníte a nastoupíte pak na mateřskou, náleží Vám mateřské dávky. Stejné asi nebudou, protože ty první se počítaly z výdělků v jiném období, než se budou počítat tyto nové. Mateřská (stejně jako nemocenská) se počítá vždy z výdělků 12 měsíců, které předchází měsíci, ve kterém se nastupuje na mateřskou (nebo na nemocenskou). Pokud v těch předchozích měsících není žádný výdělek, jde se vždy o 3 měsíce dozadu, až se narazí na tříměsíční období, ve kterém výdělek byl. Ještě musím upozornit, že pokud byste byla na neplaceném volnu a třeba kvůli těhotenství byla nemocná, tak Vám nenáleží nemocenské dávky proto, že neplacené volno se kvůli nemocenské nepřerušuje. Náležely by Vám až mateřské dávky.
      Co se týká rodičovského příspěvku, ten vůbec nesouvisí s tím, co osoba, která ho pobírá, dělá. Je to státní dávka a jediná podmínka pro jeho pobírání je nedávat dítě do 3 let na víc než 5 dní v měsíci do předšk. zařízení a dítě starší 3 let nedávat do školky na víc než 4 hodiny denně.

    • 4. 11. 2006 22:11

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      >Jestliže si se zaměstnavatelem domluvíte po 3.
      >narozeninách dítěte neplacené volno (je na Vás obou, na jak
      >dlouhé době se domluvíte) samozřejmě všechno písemně,
      >pak tím pádem zůstáváte jeho zaměstnankyní se všemi
      >právy zaměstnance. Opakuji, nejde o prodloužení
      >rodičovské, ta je pouze do 3 let a delší být nemůže, jde o
      >neplacené volno. V tom případě když otěhotníte a
      >nastoupíte pak na mateřskou, náleží Vám mateřské dávky. Stejné
      >asi nebudou, protože ty první se počítaly z výdělků v
      >jiném období, než se budou počítat tyto nové. Mateřská
      >(stejně jako nemocenská) se počítá vždy z výdělků 12
      >měsíců, které předchází měsíci, ve kterém se nastupuje
      >na mateřskou (nebo na nemocenskou). Pokud v těch
      >předchozích měsících není žádný výdělek, jde se vždy o 3
      >měsíce dozadu, až se narazí na tříměsíční období, ve
      >kterém výdělek byl. Ještě musím upozornit, že pokud byste
      >byla na neplaceném volnu a třeba kvůli těhotenství
      >byla nemocná, tak Vám nenáleží nemocenské dávky proto, že
      >neplacené volno se kvůli nemocenské nepřerušuje.
      >Náležely by Vám až mateřské dávky.

      A pokud bych se domluvila na neplaceném volnu, musela bych si sama hradit zdravotní a sociální pojištění a nemocenské pojištění?
      >Co se týká rodičovského příspěvku, ten vůbec nesouvisí
      >s tím, co osoba, která ho pobírá, dělá. Je to státní
      >dávka a jediná podmínka pro jeho pobírání je nedávat
      >dítě do 3 let na víc než 5 dní v měsíci do předšk.
      >zařízení a dítě starší 3 let nedávat do školky na víc než
      >4 hodiny denně.

    • 5. 11. 2006 17:33

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Děkuji moc za odpověď, strašně moc mi to pomohlo, ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se něco změní ve vašich odpovědích, začne-li platit nový Zákoník práce.
      Děkuji

    • 5. 11. 2006 20:14

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Zatím nevím o změnách v tom, na co jste se ptala. Rodičovská dovolená má být stále do 3 let dítěte a rodičovský příspěvek do 4 let (u postiženého do 7 let). Podmínky pro jeho pobírání zatím zůstávají....

    • 5. 11. 2006 9:03

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: MD
      Nezlobte se, že se ještě jedenou zeptám, pokud se dohodnu se zaměstnavatelem na tom neplaceném volnu a tím pádem jsem jak píšete jeho zaměstnankyní se všemi právy , jak je to se zdravotním , sociálním a nemocenským pojíištěním. Kdo ho bude hradit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).