Hlavní navigace

Výpověď, mateřská, nemocenská

• (neregistrovaný) 85.132.244.---

4. 11. 2006 20:01

Dobrý den,
    potřebovala bych poradit. Nyní jsem rok a 2 měsíce na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Smlouvu v práci mám na dobu neurčitou. Dne 24.10.2006 mi byla doručena výpověď, která začíná běžet 1.11.2006 a pracovní poměr mi tudíž končí k 31.1.2007. V únoru mám dostat odstupné. Výpověď je z důvodu § 46 odst. 1 písm. a) ZP. S manželem jsme plánovali na příští rok druhé dítě s tím, že bych 6 týdnů před termínem porodu a následně až do půl roku dítěte pobírala vyšší mateřskou (tím myslím více než je nyní RP).
    Chci se zeptat:
    1)
    a) mohu oznámit zaměstnavateli, že v lednu nastoupím do práce, tam odpracuji např. 3 dny a půjdu na nemocenskou? Je to možné?
    b) budu moci pobírat RP i nemocenskou?
    c) budu v ochranné lhůtě po uplynutí 31.1.2007 a jak dlouho?
    d) případně jak dlouho musím po nástupu do zaměstnání pracovat, abych měla na nemocenskou či viz výše nárok?
    2)
    a) v případě, že otěhotním ještě dříve než uplyne výpovědní lhůta, tj. do 31.1.2007 mám na něco nárok a na co?
    b) mám nárok před termínem porodu 6 týdnů na vyšší mateřskou? Myslím tím tu, která se bere půl roku než se přechází na rodičovský příspěvek.
    c) z čeho by se vypočítávala výše mateřské, když bych náhodou nyní otěhotněla a nastoupila na nemocenskou?
    d) z čeho by se vypočítávalo odstupné?
    3)
    letos mám nárok ještě na 1,5 dne dovolené. Když si ji vyberu sníží se mi výpočet pro odstupné?
    Mockrát děkuji za odpověď
    Gabina

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 11. 2006 20:31

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Re: Výpověď, mateřská, nemocenská
      Oznámit mu to můžete, ale on na to nemusí přistoupit. Nyní jste totiž na rodičovské dovolené a on Vám nemusí umožnit nástup do práce dřív, než uplyne doba, o kterou jste požádala. Pokud Vám to umožní, pak stačí, abyste odpracovala třeba 1 den a začala marodit.
      Pracovní poměr ale skončí v den, kdy skončit měl. Nemocenské dávky byste ale pobírala až do uschopnění. Můžete pobírat nemocenskou i rodičák, to spolu nesouvisí. Důležité je, aby dítě do 3 let nebylo dáváno do předšk. zařízení na víc než 5 dní v měsíci.
      Po skončení prac. poměru máte ochrannou lhůtu 42 kal. dnů. Pokud ale v den skončení poměru budete těhotná, máte ochrannou lhůtu 6 měsíců.(K tomuto si pročtěte moji odpověď Lucce o něco níže). Výše nemocenských i mateřských dávek se počítá vždy z výdělků ve 12 měsících, které předchází měsíci, ve kterém se nastupuje na nemocenskou nebo mateřskou. Pokud v těchto měsících nebyl výdělek, jde se vždy 3 měsíce zpět, až se narazí na tříměsíční období, ve kterém nějaký výdělek byl.
      Ten 1,5 den dovolené je za letošek? Pokud ano, tak se domnívám, že už ho nebudete moci letos vybrat, to by Vám zaměstnavatel musel dovolit přerušit rodičovskou dovolenou - a kromě toho by Vám ovlivnil právě ten výpočet nemocenské nebo mateřské. Lze ho ale převést do příštího roku a při skončení poměru by měl být automaticky proplacen.
      Odstupné se počítá vždy z předešlého kal. čtvrtletí, pokud v něm člověk odpracoval aspoň 22 směn. Pokud ne, používá se průměr pravděpodobný (což bude Váš případ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).