Hlavní navigace

Výpověď, mateřská, nemocenská

• (neregistrovaný) 85.132.244.---

5. 11. 2006 10:12

Vracím se k Vaší odpovědi na můj dotaz ze dne 4.11.2006, 20:01 hod.
    Dobrý den paní Jiřinko,
    mockrát děkuji za předchozí bleskovou odpověď. Takže jestli jsem to pochopila, jestli teď otěhotním, po ukončení PP, tj. 31.1.2007 jsem 6 měsíců v ochranné lhůtě. Předpokládejme, že otěhotním v prosinci, tak že bych měla být k 31.1.2007 v 1 měsíci těhotenství, a po ukončení půlroční ochranné lhůty v 7 měsíci těhotenství. Těsně před ukončením 6ti měsíční ochranné lhůty půjdu na nemocenskou a na ní budu až do nástupu na mateřskou dovolenou s druhým dítětem, tj. 6 týdnů před termínem porodu (na nemocenské bych měla být cca 1 měsíc). V tomto případě budu mít nárok na vyšší mateřský příspěvek? Můžete mi prosím napsat, kdo mi jej bude vyplácet, když zaměstnavatel nebude existovat, a bude existovat pouze jeho mateřská společnost? Jak to bude v tomto případě s dovolenou a jak s odstupným? Mám nárok na nějakou dovolenou, když nepočítám tu, kterou si nechám převést z letošního roku. Kdy dostanu vyplacené odstupné v tomto případě? Děkuji za odpověď Gabina

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2006 14:43

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Re: Výpověď, mateřská, nemocenská
      Ano, chápete to dobře. Pokud budete v den skončení poměru, tj. 31.1.07 těhotná (což potvrdí lékař), pak máte ochrannou lhůtu do 31.7. 07. Jestliže budete těhotná tak krátce, že den nástupu na mateřskou, tj. 42 kal. dnů před předpokládaným porodem, nestihnete do 31.7., pak stačí, když kdykoli do 31.7. onemocníte a budete marodit až do dne přede dnem nástupu na mateřskou (tzn. jeden den bude ukončena neschopnost a hned následující den bude nástup na mateřskou). Na mateřské dávky (Váš název vyšší mateřský příspěvek je nesprávný) máte nárok na základě toho Vašeho skončeného zaměstnání. Pokud zaměstnavatel existuje (chápu to dobře, že Vám ruší jen pobočku, ale zaměstnavatel zůstává?), předáte papír zaměstnavateli. Toto všechno za předpokladu, že po skončení poměru nenastoupíte k jinému zaměstnavateli, protože v takovém případě by Vám mateřskou vyplácel nový zaměstnavatel. Doufám, že i v případě, že od příštího roku začne platit nový zákon o nemocenské, se toto nemění.
      Na dovolenou Vám za rok 2007 žádný nárok nevzniká.Odstupné se vyplácí v poslední výplatě, takže jestliže končíte 31.1.07, odstupné Vám bude zúčtováno do ledna a k němu by měla být přidána ta proplacená zbylá dovolená z letoška. Nezapomeňte začátkem roku 2007 podepsat ve mzdové účtárně daňové prohlášení na rok 2007, ať z toho odstupného a dovolené nemáte sraženou příliš vysokou daňovou zálohu a zároveň je požádejte, ať Vám po zúčtování mezd zašlou potvrzení o zdanitelných příjmech. A samozřejmě dostanete zápočťák.
      >

• 5. 11. 2006 19:12

Gabina (neregistrovaný) 85.132.244.---

Ještě jsem se chtěla zeptat k tomu odstupnému. Odstupné mi vyplatí za leden, a já třeba půjdu na tu nemocenskou v čevrnu (jestli bych byla těhotná). Nebudu muset potom vracet odstupné, když mi bude vyplacebo dříve než nastoupím na tu nemocenskou? A ještě jeden dotaz, jestli půjdu na nemocenskou, promítne se nemocenská potom do výše mateřských dávek? ?ockrát děkuji za odpověď. Gabina

• 5. 11. 2006 20:10

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Odstupné se vrací pouze v případě, že zaměstnanec, který odstupné dostal, nastoupí zpět do zaměstnání ke stejnému zaměstnavateli dříve, než uplyne počet měsíců, jejichž násobek v odstupném dostal. Např. když prac. poměr skončí 31.1. a dostanete 2násobek průměrné měsíční mzdy jako odstupné a nastoupila byste zpět ke stejnému zaměstnavateli třeba od 1.3., musela byste vrátit poměrnou část, čili polovinu odstupného. Nemoc v ochranné době a pobírání nemocenských dávek nemá na odstupné vliv, ani kdybyste je začala pobírat hned od 1.2.
      Nemocenská ani odstupné ani proplacená dovolená se do výše mateřských dávek nepromítne. Jako rozhodné období pro výpočet se bere 12 měsíců před měsícem nástupu na mateřskou a v těchto 12 měsících musí být nějaký příjem, ze kterého se odvádělo sociální pojistné a nějaký odpracovaný den nebo třeba vybíraná dovolená (ta se bere jako odpracovaný den). Pokud nic takového v těch 12 měsících nebylo, jde se vždy o 3 měsíce dozadu a až se vyskytnou nějaké 3 měsíce, ve kterých příjem a odpracovaný den byl. Toto platí i pro výpočet nemocenských dávek.
      Ale ještě tady diskuze sledujte, musím si ověřit, zda pro těhotné zůstává pro příští rok ta ochranná lhůta 6 měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).