Hlavní navigace

50 % příplatek

  • (neregistrovaný) 213.29.8.---

    5. 11. 2006 12:21

    Může mi někdo prosím vysvětlit co znamená příplatek 50 % , koná-li zaměstnanec práci přesčas v den svého nepřetržitého odpočinku v týdnu?
    Já mám ve smlouvě , že má pracovní doba je podle §83a rozvržena na každý den 8 hodin,
    mám tedy nárok na 50% příplatek za práci v sobotu , když sobota patří do doby mého odpočinku?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2006 14:21

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: 50 % příplatek
      Pokud půjdete do práce v sobotu nebo neděli a nevyberete si za tyto hodiny do konce třetího měsíce náhradní volno, pak jsou tyto hodiny, odpracované navíc, přesčasem. (Např. do práce jdete v sobotu, odpracujete 8 h a příště jste třeba ve středu doma, tím pádem jste si vybral náhradní volno a přesčas se vynuloval. Pokud si volno nevybere, máte přesčas 8 h). Za každnou přesčasovou hodinu náleží příplatek a to takto: pokud pracujete v soukromé sféře, náleží Vám podle zákona nejméně 25% z průměru na hodinu a nezáleží na tom, zda byl tento přesčas odpracován ve všední den nebo o víkendu (tzn. že pokud zaměstnavatel rozhodne, že Vám bude dávat vyšší příplatek než 25% nebo pokud vyšší příplatek máte smluven ve smouvě nebo kolektivní smlouvě, pak dostanete vyšší příplatek. Pokud nic takového nemáte smluveno, ze zákona náleží pouze 25%). Pokud je Vaším zaměstnavatelem stát, pak ze zákona náleží za přesčas o víkendu 50%.

    • 6. 11. 2006 9:11

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: 50 % příplatek
      >>Může mi někdo prosím vysvětlit co znamená příplatek
      >>50
      >>% , koná-li zaměstnanec práci přesčas v den svého
      >>nepřetržitého odpočinku v týdnu?
      >>Já mám ve smlouvě , že má pracovní doba je podle §83a
      >>rozvržena na každý den 8 hodin,
      >>mám tedy nárok na 50% příplatek za práci v sobotu ,
      >>když sobota patří do doby mého odpočinku?
      Ano, pokud jste zaměstnaná ve státní ( rozpočtové apod. sféře.
      >.POkud ne , tak práce v sobotu se v podnikat.sféře ohodnocuje ze zákona s příplatkem za práci přesčas nejméně ve výši 25 % z prům.výdělku.Tzv. zvýhodnění za výkon práce v sobotu můžete dostat, pokud ho chce Váš zaměstnavatel platit i když mu to zákon
      neukládá. Od nového roku je již sjednoceeno, pokud bude platit nový ZP.

      >Pokud půjdete do práce v sobotu nebo neděli a
      >nevyberete si za tyto hodiny do konce třetího měsíce náhradní
      >volno, pak jsou tyto hodiny, odpracované navíc,
      >přesčasem. (Např. do práce jdete v sobotu, odpracujete 8 h a
      >příště jste třeba ve středu doma, tím pádem jste si
      >vybral náhradní volno a přesčas se vynuloval. Pokud si
      >volno nevybere, máte přesčas 8 h). Za každnou
      >přesčasovou hodinu náleží příplatek a to takto: pokud pracujete
      >v soukromé sféře, náleží Vám podle zákona nejméně 25%
      >z průměru na hodinu a nezáleží na tom, zda byl tento
      >přesčas odpracován ve všední den nebo o víkendu (tzn.
      >že pokud zaměstnavatel rozhodne, že Vám bude dávat
      >vyšší příplatek než 25% nebo pokud vyšší příplatek máte
      >smluven ve smouvě nebo kolektivní smlouvě, pak
      >dostanete vyšší příplatek. Pokud nic takového nemáte smluveno,
      >ze zákona náleží pouze 25%). Pokud je Vaším
      >zaměstnavatelem stát, pak ze zákona náleží za přesčas o víkendu
      >50%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).