Hlavní navigace

Reklamace - do 6 měsíců?

  • (neregistrovaný) 194.228.224.---

    6. 11. 2006 11:39

    dobrý den,
    chtěla bych poradit. Už několikrát se tady diskutovalo o reklamaci do 6 měsíců... Když jsem reklamovala mobilní telefon, tak mi řekl, že vrácení peněz, pokud reklamuji do 6 měsíců od zakoupení, mi dají jen v případě, že je vada neodstranitelná? Má prodejce pravdu dle zákona?
    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 11. 2006 12:49

      graver (neregistrovaný) 193.85.226.---

      Re: Reklamace - do 6 měsíců?
      V případě reklamace do 6 měsíců, pokud prodejce neprokáže, že věc měla vadu už při převzetí, máte nárok na opravu nebo na výměnu věci za bezvadnou (bez zbytečného odkladu a dle vlastního výběru). Teprve pokud *tohle* nejde, tak můžete odstoupit od smlouvy (= vrácení peněz).
      Nezáleží tedy ani tak na tom, jestli je vada odstranitelná nebo ne - pokud sice odstranitelná je, ale nelze ji odstranit okamžitě, platí výše uvedené. Tzn. při reklamaci do 6 měsíců žádné odesílání věci do servisu, žádné čekání 30 dnů atd.

      V tomto případě totiž nejde o reklamaci, tzn. nejde o to, že by věc v záruční lhůtě pozbyla deklarovaných vlastností, ale že tyto vlastnosti v důsledku této právní fikce (§616/4)vůbec neměla a
      prodejce je povinnen tento rozpor odstranit dle §616/3.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).