Hlavní navigace

Co ověřit před koupí pozemku ?

 • (neregistrovaný) 89.24.6.---

  6. 11. 2006 18:46

  Zdravím, můžete mi, prosím, poradit, na co především je důležité dbát před koupí pozemku ? (zaměření pozemku, radon, geologický posudek...???) Co by určitě nemělo chybět v kupní smlouvě ?
  Díky ! Michal

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 11. 2006 21:58

   Jan Vondraš (neregistrovaný) 85.160.176.---

   Re: Co ověřit před koupí pozemku ?
   Pozemek se kupuje písemnou kupní smlouvou, kterou Vám může sepsat kdokoliv (notář, advokát oba zpravidla za peníze nikoliv malé, jeden z účastníků prodeje viz vzory smluv). "Zaměření pozemku" není nutné pokud kupujete pozemek, který je jako celek evidován v Katastru nemovitostí. V úvahu by pouze přicházelo VYTYČENÍ HRANICE POZEMKU pokud opustitel není schopen Vám ukázat hraniční znaky pozemku (mezníky z plastu, ploty, zdi sousedních budov) znaky typu "támhleto křoví", "břeh potoka", "kraj cesty", "až k trati" nejsou dostatečně přesným označením a ukazují na neschpnost ukázat hraniční znaky pozemku. VYTYČENÍ Vám provede každá geodetická firma která takovou službu nabízí (100 m délky vytyčované hranice 7500 Kč. Pokud kupujete část pozemku a dojde tedy k rozdělení stávajícího pozemku nezbytně potřebujete GEOMETRICKÝ PLÁN (dále jen GP), který předepsaným způsobem dokumentuje průběh nové hranice. O průběhu-poloze nové hranice se musí dohodnout opustitel s nabyvatelem. GP Vám zhotoví za úhradu (jednoduchý GP 6500 Kč) každá geodetická firma která takovou službu nabízí.
   V kupní smlouvě musí být označení smluvních stran, předmět prodeje ("pozemek parcelního čísla 1967/356 v katastrálním území Vidlákova Lhota, který je vytvářen v přiloženém GP číslo 111-999/2006"), prohlášení o dosavadním vlastnictví ze strany opustitele ("je vlastníkem pozemku parcelního čísla 1967/3 což dokládá výpisem z Katastru nemovitostí"), kupní cena (nedoporučuji psát počet metrů čtverečních krát jednotková cena rovná se kupní cena) napište pouze konečné číslo, prohlášení, že nabyvateli je znám stav pozemku, a prohlášení o svbodné vůli obou stran. Smlouva se podepisuje ověřenými podpisy.
   Z prohlášení o znalosti stavu pozemku plyne, že další informace (radon, geologie, přístup k vodě, elektrice, plynu, kanalizaci aj.), které považujete za nutné si musíte opatřit na Vaše náklady a lze předpokládat, že by Vám to opustitel měl umožnit (vstup na pozemek). Ing. Jan Vondraš 602385182

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).