Hlavní navigace

Přeřazení na jinou práci - SPĚCHÁ !!!!!!

  • (neregistrovaný) 88.101.81.---

    7. 11. 2006 6:43

    Zaměstnavatel nemá pro své zaměstnance přes zimu práci , kterou mají vykonávat dle smlouvy.
    Může pracovníkům nařídit práce náhradní ?
    Je pravda, že může pracovníky přeřadit na jinou funkci po dobu 3 měsíců v roce ?
    Peníze mi nechá stejné o ty prý nepříjdu, jen ta práce je prostě jiná.
    A jak to potom funguje ? Sepisuje se nějaký dodatek za podpisu obou stran?
    Nebo mi to zaměstnavatel jenom oznámí a to stačí ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2006 7:36

      lenča (neregistrovaný) 213.29.61.---

      Re: Přeřazení na jinou práci - SPĚCHÁ !!
      Podle § 37, odst 4 písm.a) - nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobné nepříznivými povětrnostními vlivy - může jej zaměstnavatel převést na jinou práci i bez jeho souhlasu, musí však přihlížet k tomu, je-li pro něj tato práce vhodná zejména k jeho zdravotnímu stavu. Měl by zaměstnanci vydat písemné potvrzení o důvodu a délce převedení.
      Myslím, že je to Váš případ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).