Hlavní navigace

Kauce, jistina - smlouva a DPH

 • (neregistrovaný) 212.67.89.---

  7. 11. 2006 12:03

  Spřísněné firmě, která nám za standartních obchodních podmínek poskytuje služby, potřebujeme - v ideálním případě bezúročně - "půjčit" cca 1/2 mil.
  Napadlo hás, že bychom to mohli realizovat jako poskytnutí kauce (pro případ, že bychom neuhradili faktury; měsíčně nám zhruba ten 1/2 mil. vyfakturují), kterou by do konce roku vrátili. Krom této zástavy by kauci nepoužili jako zálohu - proti nějakému plnění.
  Aby to bylo v pořádku a bylo jasné, že peníze nebudou sloužit jako záloha na nějaká plnění, chceme podepsat smlouvu - nevíte, jakými zákony by se to mělo řídit? Co by měla smlouva obsahovat?
  A myslíte, že to takhle bude v pořádku?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 11. 2006 12:47

   Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

   Re: Kauce, jistina - smlouva a DPH
   Obávám se, aby celá tato transakce nebyla posouzena dle § 2 odst. 7 zákona o správě dabí a poplatků: Při uplatňování daňových zákonů v daňovém řízení se bere v úvahu vždy skutečný obsah právního úkonu nebo jiné skutečnosti rozhodné pro stanovení či vybrání daně, pokud je zastřený stavem formálně právním a liší se od něho.
   Jelikož zřejmě není běžné hradit kauci a pokud k tomu dojde, je k 31.12. vrácena, běžně jsou závazky z obch. vztahů mezi společnostmi hrazeny bez průtahů, pak se nabízí, že jde zřejmě o půjčku. Toto je nutné mít na paměti a připravit si řádné zdůvodnění kauce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).