Hlavní navigace

Poprvé účtuji v cizí měně

• (neregistrovaný) 89.24.4.---

7. 11. 2006 14:23

Moc prosím někoho o vysvětlení účtování v cizí měně v DE
    na uvedeném příkladu.

Podnikatel jel na pracovní cestu do Španělska,
    než odjel vyměnil si v bance 30 000,- Kč na Eura.
    Obdržel 1 060 E, utratil 830 E, 200 E si vyplatil cestovné.
    Zbyde mi 30 E. Opravdu vůbec nevim jak postupovat.
    Ten výdej 30 tis. mám jako průběžnou položku. Jak dostanu
    do výdajů v Kč jednotlivé nákupy? Přepočítám na Kč kurzem
    za jaký Eura nakoupil, nebo nějakým jiným ( dle ČNB ) ?
    Mám vyčíslené cestovní náhrady v Eurech, mám je také nějak přepočítávat za každý den, nebo stačí když těch 200 E, co mu náleží přepočítám na Kč až najednou a s jakým datumem .
    A co se zbytkem Eur - nechceme je evidovat, můžu je nechat na osobní spotřebu, po přepočtu?

Za rady všem předem děkuji. Edita

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2006 14:54

KL (neregistrovaný) 88.100.113.---

Re: Poprvé účtuji v cizí měně
      V první řadě Vám musí vytvořit Cesťák a doložit všechny účtenky, to, že si vyplatil cestovné je moc hezké, ale španělsko má cestovní náhrady mám dojem 45EUR na den. Jak tam byl dlouho? Tich 30 000 Kč bych zaúčtovala jako zálohu na cestu a na základě cesťáku bych to dorovnala a tich zbylých 30 EuR. Máte EuR pokladu?Pokud ne přepočítejte je podle aktuálního kurzu a udělejte příjem na CZK poklady

• 7. 11. 2006 15:26

Edita (neregistrovaný) 89.24.4.---

Díky. Podklady mám všechny dodané v pořádku. Cestovné nárokované ve správné výši, ale já mám spíš problém s tim účtováním. Nikdy jsem s cizí měnou ještě nepracovala.
      Takže mám těch 30 tis. dát rovnou do daňově uznatelných
      výdajů? A jakým způsobem to pokrátit a hlavně nevím ty přepočty.
      Musím každý doklad přepočítávat nějakým denním kurzem?
      Byl tam celkem 15 dní a téměř každý den má nějaký nákup.
      Europokladnu žádnou nemám, musim ji založit? Vysvětlete mi
      prosím postup účtování polopaticky. Díky

• 8. 11. 2006 0:06

Jarka B. (neregistrovaný) 86.49.37.---

Ono to není tak složité, jak to na první pohled vypadá.
      V DE budete účtovat především o "cesťáku". Na to, jaký použít kurz,se budou asi názory různit. Nejlépe (podle mého názoru) kurz ČNB ze dne vyúčtování cesťáku (=den návratu ze SC).
      A nezapomeňte, že mu můžete uplatnit i kapesné ve výši 40 % stravného.
      Pak také zaúčtujete jednotlivé nákupy. Vzhledem k tomu, že v cizích měnách účtujete výjimečně, asi bych používala denní kurzy ČNB. Ale také si můžete stanovit pevný kurz, jen je potřeba to pak někam zapsat a přiložit k účetní závěrce.

Já si osobně myslím, že o směně Kč na € byste u FO vedoucí DE ani nemusela účtovat. Také záleží na tom, zda Váš program umí s cizími měnami pracovat. Pokud ale chcete, založte si další dokladovou řadu(=pokladnu) na €.
      Nákup € budete účtovat jako nedaňový výdej z korunové pokladny ve výši 30 000,- Kč a současně příjem na Eurovou pokladnu také ve výši 30 000,- Kč. Jen byste si měla poznamenat, že se jedná o 1600,- €.
      Pak zaúčtujete cesťák + ostatní nákupy jako výdej z Eurové pokladny, samozřejmě v Kč - jen si zase poznamenejte, o kolik se jedná €. A na europokladně Vám zbyde nějaký zůstatek. Ten by bylo asi lepší, aby si podnikatel vybral jako osobní potřebu ještě před koncem roku, abyste se vyhnula problémům s kurzovými rozdíly na konci roku. Protože na to, jak a zda počítat kurzové rozdíly u valutové pokladny se názory také různí.

• 8. 11. 2006 9:49

Edita (neregistrovaný) 89.24.4.---

Moc Vám děkuji za srozumitelnou odpověď. Edita

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).