Hlavní navigace

Odvolání-penále FÚ-názory

  • (neregistrovaný)

    8. 11. 2006 10:58

    Dnes jsem obdržel platební výměry na penále z neuhrazených záloh na DPFO (OSVČ) za roky 1999 a 2000. Zaplatil jsem vždy jenom při zpracování přiznání za tyto roky. Po pročtení zákona o SDP se domnívám, že bych mohl zkusit odvolání proti výměrům.
    V § 67 se píše: Záloha je povinná platba na daň. V § není nic o splatnosti pouze o tzv. lhůtách.
    V § 63 se píše: .......nezaplatí-li splatnou částku daně nejpozději v den její splatnosti.
    Je to sice slovíčkaření, ale vydím rozdíl v pojmech "platba na daň" a "splatná částka daně". Částečně mi to potvrdil i právník.
    Daň za zmíněné roky jsem měl splatnou 31.3 následného roku (podání přiznání) a tu jsem vždy uhradil v termínu.
    Druhou možností, ale to nevím jestli počitám správně. Zálohy 30.6,30.9.,15.12.1999 (1. výměr na rok 1999), 31.3.2000 (2. platební výměr na rok 2000), všechny ve stejné výši. Nedochází tam k naplnění § 70 (promlčení - 6 roků).
    Rád bych si přečetl názory zkušených, popřípadě návrhy řešení, prosím pomůžete mi.
    P.S. Prominutí u naše FÚ sice by mohlo projít, ale promíjí velmi mizivé procento.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 11. 2006 14:59

      Vlaďka (neregistrovaný)

      Re: odvolání-penále FÚ-názory
      Myslím, že musíte brát v potaz také § 1 ZSDP, kde je definováno co spadá pod legislativní zkratku daň. Promlčecí lhůta v § 70 se týká vymáhání daňových nedoplatků. Co se týká penále za nezaplacené zálohy ( počítá se od data splatnosti zálohy do data zaplacení daně) o jeho předpisu se dle§ 63/4 se DS může vyrozumět kdykoliv, nejpozději však ve lhůtě, v níž se promlčuje vybrání daně.Ve vašem případě je to 31.12.2006 a k 31.12.2007.

    • 9. 11. 2006 10:09

      Roman (neregistrovaný)

      Re: odvolání-penále FÚ-názory
      Děkuji za vyčerpávající odpověď. Začetl jsem se tedy do ZSDP znovu a k dani se vztahuje i § 47 lhůty pro vyměření. Citace: ... nelze daň vyměřit ani doměřit .... po uplynutí tří let ........ Jak mi FÚ prokáže že penále (daň) stihl vyměřit ve lhůtě. Řekl bych že na tomto se to dá opřít ještě víc jak na výše uvedeném.
      Díky za další rady a názory.

    • 9. 11. 2006 13:53

      Vlaďka (neregistrovaný)

      Re: odvolání-penále FÚ-názory
      Penále se nevyměřuje , to vám začne nabíhat automaticky ode dne splatnosti daně( zálohy).

    • 10. 11. 2006 14:06

      Roman (neregistrovaný)

      Re: odvolání-penále FÚ-názory
      Díky za odpověď. Nic jiného tedy nezbývá než žádost o prominutí.
      Škoda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).