Hlavní navigace

Pokladna

  • (neregistrovaný) 46.135.1.---

    1. 3. 2017 23:31

    Dobrý den,

    poraďte prosím, jak se má účtovat pokladna - výdajové doklady. Myslím jaké bude DUZP? Podle DUZP uvedené na dokladu (faktura, paragon) nebo podle datumu pokladní operace (datum přijetí peněz do pokladny)?

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2017 7:45

      M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

      Dobrý den,

      jste li plátce DPH musí v SW vyplňovat doklady takto

      FA došlé

      datum přijetí dokladu ( zadáte kdy jste obdržela fyzicky nebo den kdy doklad účtujete - teprve přijetím daň. dokladu Vám vzniká nárok na odpočet )
      datum splatnosti - ( opíšete z FA )
      datum zdanitelného plnění dodavatele ( opíšete DUZP podle data uvedeného na FA )
      datum účetního případu ( zadáte datum zpracování, nejčastěji bude shodné s datem přijetí, toto má vliv na datum zaúčtování v SW )

      * pozor na FA v RPDP( §92a - stavba a montáž ),  zde má být datum přijetí a DUZP shodné, pokud je plný nárok je výklad GFŘ že i později obdržený doklad lze přiznat transakci v řádném daňovém přiznání k DPH a v KH za období pozdější ( bez nutnosti zpětné opravy )

      Pokladní doklady přijaté ( výdej )

      datum dokladu ( napíšete datum kdy jste doklad obdržela nebo den kdy jej účtujete  - zde vzniká nárok na DPH )
      datum zdaň. plnění dodavatele -  ( opíšete DUZP z pokladního dokladu )
      datum účetního případu - ( zadáte datum kdy dokad účtujete - bude shodné s datem dokladu )

    • 2. 3. 2017 8:45

      Marcela (neregistrovaný) 92.62.238.---

      Může to být takto?

      přijatý pokladní doklad DUZP 1.2017
      Proplacený 2.2017
      Zaúčtuji do 1.2017, DPH na 383, datum daň. přiznání 2.2017
      tzn. zůstatky pokladny nesedí s obratovkou

      Děkuji

    • 2. 3. 2017 9:07

      M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

      Dobrý den,

      tady se přiznám že jste mě dostala, musel jsem si to rozepsat,  ale nemáte to správně, pravděpodobně píšete o přijatém PD ( tedy z vašeho pohledu, výdajový doklad z pohledu výstavce) tady přece datum vystavení je datem reálného zaplacení, tedy je rovno DUZP. Proč by někdo vystavoval pokladní doklad bez faktické úhrady ( to není FA ) ??

      Tedy z Vašeho pohledu dostanete do ruky  výdajový PD na nevím.... materiál za 5000,- nakoupený 20.1.2017, obdržíte jej k zaúčtování jako účetní do ruky 25.1.2017, tedy pořád jste v zdaň. období leden ( máte měsíční nebo Q-tál ) tak ten SW nepozná kdy u PC sedíte, prostě to zaúčtujete k datu dokladu 20.1.2017, DUZP bude stejné k 20.1.2017 ( ve většině případů jde navíc o zjednodušené ´pokladní daň. doklady do 10-ti tisíc, kde máte jen datum vystavení )

      Tedy je to doklad do ledna, v DPH sestavách bude tento doklad za leden ( nebo za 1Q /2017 za 1-3  ) a KH bude za leden, pokud je do 10-tis. v sekci KH B3

      jak se Vám může u pokladny rozejít datum vystavení dokladu a proplacení ? ? tedy přece pokladní doklad je právě pokladním proto, že potvrzuje faktické zaplacení. Pokud nedostanu zaplaceno fyzicky = nevystavuji pokladní doklad. Přece nemůžete nakoupit materiál v OBI a u pokladny si říci o doklad s tím že peníze budou až jindy ?? To by byla fiktivní pokladní transakce. Tam se Vám nemá v SW sestavách co rozcházet.

      U FA je situace opačná ( může byt  zaplaceno později k datu splatnosti )  ale tam nemá zaplacení s nárokem DPH / nebo s daň. povinností k DPH nic společného.

    • 2. 3. 2017 9:13

      M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

      Ještě doplním jiná situace bude pokud pokladní doklad z ledna nakoupený 20.1. obdržíte jako účetní fyzicky později, například v březnu, pak musíte zadat jako datum dokladu březen 1.3. To nemá se zaplacením nic společného pokladní doklad byl vystaven a zaplacen 20.1., jde pouze o pozdější uplatnění tohoto dokladu, což je možné ( z hlediska nároku DPH až 3 roky zpětně) to je ale naprosto běžné.

    • 2. 3. 2017 20:35

      Marcela (neregistrovaný) 46.135.1.---

      Dobrý večer, zajímá mě právě ta jiná situace, jak zmiňujete :)
      Kdy pokladni doklad z ledna, fyzicky obdržím k proplacení v březnu - bude v březnové pokladní knize (datum pokladní operace březen) ale zajímá mě do jakého účetního období zaúčtovat.
      Leden nebo březen?

    • 3. 3. 2017 0:09

      M.M. (neregistrovaný) 78.136.161.---

      Dobrý den,

      tak už Vám konečně rozumím, dokonce i té snaze účtovat DPH účet 343 na časové rozlišení 383 ( toto nikdy nedělejte - časově rozlišujte pouze náklady / výnosy ) nejprve obecně, vše v účtu pouze předřazujete nikdy nic ani opravy nesmíte účtovat zpětně do uzavřených období, to by znamenalo opravné či následné DPH tvrzení či KH.

      A obecně k DPH, jde o rozvahový účet, nárok nebo povinnost vůbec nemá souvislost v účetnictví s tím kdy je pohledávka či závazek skutečně zaplacen aby jste si mohla vůbec nárokovat DPH potřebujete doklad a to daňový nebo zjednodušený daňový doklad ( pokladní do 10-ti tisíc ) a nemůžete si nárokovat nikdy dříve než doklad fyzicky obdržíte. A doklad můžete obdržet nejdříve tehdy kdy je vystaven. Takže když dostanete FA s datem vystavení 15. 3, se splatností 30.3 a DÚZP 2.3. můžete si nejdříve nárokovat 15.3 ( a nebo později )

      K Vaší pokladně, když obdržíte doklad ( bavíme se o výdajovém PD ze kterého si nárokujete ) můžete jej nejdříve zadat v ten den kdy byl vystaven, např. 15.1 ( to je datum které zadáte k proúčtování, tak aby se tento doklad zohlednil v DPH a KH za leden ) pokud tento doklad dostanete později, nic, absolutně nic se neděje pokud jste současně v aktuálním roce. 

      Dostanete li tento VPP do ruky 15. 3 ( i když je datum z 15.1 ) zaúčtujete to do března, dáte tam aktuální datum, toho 15. 3 a to tak, aby se tento doklad zohlednil v DPH a KH za březen. Dokonce si můžete nárokovat DPH až za 3 roky, tj, tento doklad můžete proúčtovat i v roce 2019.

      účtujete

      501/211 náklad pokladnou datum 15,3
      343/211 DPH nárok datum 15.3

      Pokud byste ale překročila zdaňovací období aktuálního roku, a chtěla si nárokovat DPH v roce 2018, účtujete náklady nedaňově

      501 009 /211 datum 15.3.2018 ( nákladově nedaňový , musíte to poté vyloučit v DP k DPPO na ř. 40 jako nedaňový náklad )
      343/211  datum. 15.3 DPH klasický nárok - DPH je pouze rozvahový účet nemá vliv na HV - nic nevylučujete

      ...

      Nikdy nic neúčtujte zpětně do uzavřených období - to by znamenalo následná DPH podání a následných KH. To se Vám na vstupu v podstatě nestane, protože si můžete nároky posunovat, to je problém výstupu, pokud zapomenete zúčtovat vydanou FA s DUZP 15.1 tato musí být v lednu vždy, protože z výstupu DPH odvádíte státu, ze vstupů si nárokujete DPH, a stát vždy chce svoje peníze ihned, kdy si vy nárokujete je nezajímá.

      .............................................................................

      A časové rozlišení - to může vzniknout i na pokladně , proč ne, ale to nemá s DPH nic společného , představte si že zaplatíte hotově nájem na 2 roky 2017 / 2018 plátci, za 10 tisíc pokladnou a doklad s datem 15.1 dostanete k zaúčtování do ruky  20.2
      zaúčtujete to s časovým rozlišením :

      518/211 15.2 částka 5000,- náklad roku 2017
      383/211  15,2 částka ČR na rok 2018 ( v roce 2018 v ID proúčtujete  ČR do nákladů 518 / 383 )
      343/211 15.2  nárokujete si celé DPH k datu zaúčtování , tedy do února

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).