Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 194.228.4.---

    10. 11. 2006 13:00

    Naše společnost rušila pobočku a se zaměstnanci uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru a vyplatila jim odstupné ve výši 5-ti násobku měsíčního platu. Je toto odstupné daňově účinný náklad z hlediska daně z příjmů právnických osob? Původně jsem si myslel, že ano, ale setkal jsem se s názorem, že nikoli. Děkuji za Vaše opovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2006 13:09

      Hedvika (neregistrovaný) 213.29.69.---

      Re: Odstupné
      Bylo mi řečeno daň.poradcem, že daň.uznatelný N je jen 2,5 násobekprům.měs.výdělku

    • 10. 11. 2006 13:13

      Pavel (neregistrovaný) 194.228.4.---

      Re: Odstupné
      Ale na základě jakého ustanovení zákona o daních z příjmů se to opírá?

    • 10. 11. 2006 14:31

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Odstupné
      *** Já tedy nejsem účtař ani daňový specialista na právnické osoby, ale jen jak si čtu příslušné předpisy, řekla bych, že záleží na tom, zda to odstupné nad povinný dvojnásobek podle zákoníku práce máte v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu. Zákon o daních z příjmů, § 24, odst. 2):
      "Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také... a)...
      … j) výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na …5. pracovněprávní nároky zaměstnanců umožněné kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak...", a k tomu zákoník práce, § 60a:
      "(1) ... náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. V kolektivní smlouvě, popřípadě ve vnitřním předpisu lze odstupné ... zvýšit o další násobky ... "
      Neboli - já tomu rozumím tak, že pokud jste vyplatili v souladu se svou kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem, daňově uznatelné by to bylo všechno, pokud nemáte v předpisech, uznatelný je dvojnásobek. Ale jak říkám - nejsem odborník, jen zvědavá. Nebo zvídavá? :-))

    • 10. 11. 2006 14:37

      Pavel (neregistrovaný) 194.228.4.---

      Re: Odstupné
      >>>>>Naše společnost rušila pobočku a se zaměstnanci
      >>>>>uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru a
      >>>>>vyplatila jim
      >>>>>odstupné ve výši 5-ti násobku měsíčního platu. Je
      >>>>>toto
      >>>>>odstupné daňově účinný náklad z hlediska daně z
      >>>>>příjmů
      >>>>>právnických osob? Původně jsem si myslel, že ano, ale
      >>>>>setkal jsem se s názorem, že nikoli. Děkuji za Vaše
      >>>>>opovědi.
      >>>>Bylo mi řečeno daň.poradcem, že daň.uznatelný N je
      >>>>jen

      >>ve výší 2 násobku.H

      >*** Já tedy nejsem účtař ani daňový specialista na
      >právnické osoby, ale jen jak si čtu příslušné předpisy,
      >řekla bych, že záleží na tom, zda to odstupné nad
      >povinný dvojnásobek podle zákoníku práce máte v kolektivní
      >smlouvě nebo vnitřním předpisu. Zákon o daních z
      >příjmů, § 24, odst. 2):
      >"Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také... a)...
      >
      >… j) výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky,
      >péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku
      >zaměstnanců vynaložené na …5. pracovněprávní nároky
      >zaměstnanců umožněné kolektivní smlouvou nebo vnitřním
      >předpisem, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak...", a k tomu
      >zákoník práce, § 60a:
      >"(1) ... náleží při skončení pracovního poměru
      >odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. V kolektivní
      >smlouvě, popřípadě ve vnitřním předpisu lze odstupné
      >... zvýšit o další násobky ... "
      >Neboli - já tomu rozumím tak, že pokud jste vyplatili
      >v souladu se svou kolektivní smlouvou nebo vnitřním
      >předpisem, daňově uznatelné by to bylo všechno, pokud
      >nemáte v předpisech, uznatelný je dvojnásobek. Ale jak
      >říkám - nejsem odborník, jen zvědavá. Nebo zvídavá?
      >:-))

      Mám na to stejný názor jako Anna, navíc jsem našel podobnou interpretaci na http://www.dane24.cz/pages/prehlrub.asp?id=565&typ=c
      Ale jak jsem psal v úvodu setkal jsem se s názory, které striktně trvají na 2-násobku jako daňově uznatelným a jsem z toho akýsi zmetený.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).