Hlavní navigace

Živnostenský list

 • (neregistrovaný) 85.132.245.---

  10. 11. 2006 16:54

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co vlastně znamená podnikat na živ. list (spotřebitelská činnost), bude mě platit nejmen. firma v hr.mzdě a ja z toho budu odvádět už pak zdravotní a sociální,daň atd. Nevím co kde vyřídit.Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 11. 2006 18:06

   oto (neregistrovaný) 89.31.40.---

   Re: Živnostenský list
   Podnikat na živnostenský list znamená soustavnou činnost provozovanou svým jménem, na svoji odpovědnost, samostatně, za účelem dosažení zisku atd. viz živnostenský zákon. Pokud budete pracovat pro nějakou firmu tak vás nebudou platit mzdou, ale zaplatí vám za službu či zboží. Daně a pojistné si budete platit sama. Musíte vést daňovou evidenci - § 7b zákona o daních z příjmů. Vaše příjmy budou po odečtení výdajů zdaněny § 7 zákona o daních z příjmů. A ještě spousta dalších povinností :-)

   Pokud ale píšete že budete pracovat pro nějakou firmu, která vás bude platit v hrubé mzdě, tak pozor aby to nenaplňovalo znaky závislé činnosti, pakliže ano muselo by se jednat o pracovně-právní vztah viz Zákoník práce.

   Od 1. 1. 2007 sice už neplatí § 13 zákona o zaměstnanosti, kterým se zabraňovalo tzv. švarc-systému, ale pořád platí spousta paragrafů, které jasně vymezují co musí být pracovně-právním vztahem a co je podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).