Hlavní navigace

CESTOVNÉ - základy

 • (neregistrovaný) 85.70.118.---

  11. 11. 2006 15:53

  Prosím o základy, než si vše přečtu v zákonech.
  Jaká je správná praxe? a) uplatňování do nákladů b) proplácení

  1) u fyzické osoby - používá soukromé auto osobní
  2) u fyzické osoby - používá firemní auto osobní
  3) u právnické osoby - používá soukromé auto osobní
  4) u právnické osoby - používá firemní auto osobní

  Uvažuji správně?
  U firemního vozidla osobního je nutné vést knihu jízd na každé použití vozidla, v případě použití pro soukromé účely u právnické osoby se potom posuzuje jako nepeněžité plnění pro zaměstnance (společníka).
  Cestovní náhrady se potom týkají jen stravného a ubytování. Do nákladů firmy jdou odpisy vozidla a stvrzenky za tankování phm.
  U fyzické osoby spíše nejsou důvody mít firemní vozidlo.

  U soukroméno vozidla osobního se uplatňují zaměstnanci (společníkovi)
  cestovní náhrady, které jdou do nákladů firmy ať už je to fyzická nebo právnická osoba, a tyto náhrady obsahují (cesťák)stejné náležitosti jako kniha jízd, stravné a ubytování + nějaký koeficient na výpočet opotřebení soukromého vozidla. Firma má též zdokladovánu existenci vozidla, kde je identifikován zaměstnanec jako vlastník vozidla.
  Tedy stačí u soukromého vozidla odevzdat zaměstnavateli vyplněný cesťák za uskutečněnou služební cestu, u fyzické osoby si tento cesťák založí do účetnictví podnikatel. A co když je auto jeho pravá ruka. Havarijní situace a tak. Musí se vést ještě kniha jízd? Už vidím, když "hoří" , aby si podnikatel někde na kolenou vypisoval knihu jízd ....... no slyším různé věci....
  Prosím, aby mi to - začátečnici - někdo vysvětlil. Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 11. 2006 19:18

   JS (neregistrovaný) 89.102.248.---

   Re: CESTOVNÉ - základy
   Máte moc dotazů najednou. Zkusím zjednodušit - u firemního vozidla vždy kniha jízd. Pokud je firemní auto v majetku, do nákladů jdou - benzín, opravy, pojistka, sil. daň. Není pravda, že u fyzické osoby není proč mít auto v majetku. (Mohou být vyšší účty za opravy....)
   "nějaký koeficient opotřebí" pro auto zaměstnance je dán zákonem o cestovních náhradách - 3,80 Kč na 1 km pro osobní auto. V tomto případě se bere cena benzínu z vyhlášky MF pro zaměstnance (pro 2006 natural 95 za 30,40 Kč). Pozor - pro cesťák OSVČ na vozidlo, které není v majetku firmy, se vyhlašují ceny benzínu až po skončení roku. V tomto případě jsem to dělala tak, že jsem si taky psala knihu jízd a jednou za rok (k 31.12.) jsem si ho vyplatila.
   Ještě pozor na silniční daň u vozidel, na které vyplácíte cesťáky zaměstnancům (nebo OSVČ).
   Snad to tak stačí. Je lepší napsat konkrétní dotaz. Tohle je moc obecné a tato problematika má spoustu odlišností....

  • 12. 11. 2006 13:43

   Hana (neregistrovaný) 85.70.118.---

   Re: CESTOVNÉ - základy
   Děkuji, každá maličkost pomůže pro ujasnění. Nyní jde o podnikatele - fyzická osoba, auto nemá v majetku firmy, podniká od února tohoto roku a evidenci žádnou nevedl. Jezdí téměř neustále ke svým klientům autem - "podniká v autě". Ptá se mě, jak si může uplatnit auto do nákladů. Stav tachometru si pravděpodobně nepoznamenal. Budu mu zpracovávat daňovou evidenci.

  • 13. 11. 2006 8:59

   JS (neregistrovaný) 213.29.66.---

   Re: CESTOVNÉ - základy
   Tak v tomto případě z něj budete muset vydolovat knihu jízd. Nebo aspoň počet ujetých km za celý rok (a doufat, že FÚ nebude knihu jízd požadovat). Do DE nesmíte dát žádný benzín, opravy, pojistky k autu... V lednu si zjistíte cenu benzínu pro podnikatele a vypočtete cesťák. Na něj si "našetříte" v pokladně a s datem 31.12.2006 uděláte pokladní doklad. Aby to bylo daňově uznatelné, je třeba to vyplatit. Ještě pozor na silniční daň. Pokud podnikatel jezdí pořád, tak je třeba platit čtvrtletní zálohy a k 31.1.2007 udělat přiznání k sil. dani. Pozor - FÚ počítá penále i z nezaplacených záloh. A ještě nezapomeňte na registraci k sil. dani.
   Snad je to vše.

  • 13. 11. 2006 12:11

   Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

   Re: CESTOVNÉ - základy
   Minimální požadavky na evidenci pracovních jízd soukromým autem stanoví Pokyn D-190: datum, cíl, účel, ujeté km. K prvnímu a poslednímu dni roku (zdaň.období) zjistit stav ujetých km na počítadle. Dále vést údaje o typu vozidla a jeho RZ.
   Náhrady výdajů: 3,80 Kč/km + náhrada za PHM (cenu PHM buď prokazujete, nebo použijete průměrnou, kterou vyhlásí MF po skončení roku).
   Platí za předpokladu, že auto je opravdu podnikatele, nikoliv třeba na leasing a že nebylo (někdy v mimulosti) zahrnuto v jeho obchodním majetku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).