Hlavní navigace

Daň z příjmu PO při výkazovaní ztráty

• (neregistrovaný) 2a00:1028:96c7:----:----:----:----:----

13. 3. 2017 15:07

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, z jakého důvodu je ve výkazu zisku a ztráty uvedena daň z příjmu jako 0 (tedy, že ji podnik nevykázal). Když shrnu výkaz, tak rok 2013 měl PVH -81000 Kč, FVH pak -57000 Kč, mimořádný VH žádný, vychází tedy vše jak má, daň je 26000 Kč a celková ztráta s daní tak činí -164000Kč.  Další rok 2014 měl PVH -487000 Kč, FVH pak -62000 Kč, mimořádný VH žádný, zde by měla být daň 104000 Kč, ale v kolonce Q. (daň z příjmu za bežnou činnost) je 0 a VH po zdanění je také -549000 Kč. V roce 2012 daň vychází také 0 a to byl podnik v zisku, v roce 2015, kde je podnik opět v zisku je daň již uvedena. Dělám fin. analýzu podniku a bližší informace, než výkazy společnosti nemám. Musím tuto situaci interpretovat a nevím přesně, čím je zapíčiněná. Našla jsem nějaké informace, ale moc moudrá z nich nejsem, proto porsím o pomoc a lepší vysvětlení. Děkuji moc:)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 3. 2017 15:37

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,

mohu pouze odpovědět takto na dálku, ale vypadá to že k sestavení výkazů nebyla použita správná rozvaha. Pokud uzavíráte účto a provedete inventarizace musíte sestavit 2 rozvahy :

1. bez zaúčtované daně z příjmu PO za daný rok dané firmy, toto je podkladem ke zpracování DP k DPPO ( zde totiž ještě upravujete ZD o vyloučené položky nedaňové, o položky zvyšující ZD atd. )

tedy si stanovíte ZD po korekcích v DP spočítáte daň z příjmu ( DPPO ) a tuto daň poté a to za 2.:

- zaúčtujete daň z příjmu do daného roku, ( účetním zápisem 591 / 341 ) a tuto druhou rozvahu teprve po zaúčtování daně podle DP použijete ale pouze k sestavení výkazů. Takže pokud to někdo jaksi neudělal, tak poté tyto výkazy nezobrazují ve výkazu zisku a ztráty pod Q daň z příjmu za běžnou činnost a Q1 splatná daň hodnotu, která se přenáší z rozvahy účtu 591

tak možná,  (- já Vaše účto neviděl a ani nechci ) to tak je

• 13. 3. 2017 16:17

Dobrý den,
      jen doplním ono to pracuje i opačně pokud máte HV kladný ( v zisku ) a  ( použijete 1. rozvahu k sestavení DP k DPPO ) a tomto DP si uplatníte ztrátu min. let pak Vám vyjde DPPO 0,-  ( a to přes to že je HV kladný je to způsobeno ztrátou min. let ) tak pak samozřejmě není ani co dále  účtovat za daň z příjmu a ( 2 předvahu k sestavení výkazů vyjedete pouze pokud proúčtujete nějakou daň z příjmu podle DP tedy zde nezpracovávám ) pak logicky nemám li zaúčtováno na účet 591 nic ( protože nic není ) tak ani ve výkazech nebude nic.

• 13. 3. 2017 18:59

Adriana (neregistrovaný) 2a00:1028:96c7:----:----:----:----:----

Pěkný den,

není to moje účetnictví, já do něj nevidím. Píšu práci na téma FA podniku a jak říkám, mám pouze výkazy ve zjednodušeném rozsahu, které firma zveřejňuje na internetu. V rozvaze není vidět, zda byla daň započítána nebo ne. Opravdu nevím, jakým způsobem účetní tyto konečné výkazy sestavovala. Je pravda, že podnik má v rozvaze ztrátu z minulých let, našla jsem si o tom informace, jen mi to nebylo úplně jasné, samotná vedoucí mi nedokázala říci, roč je ve výkazu 0. Chápu to tedy tak, že si firma ob rok uplatní ztrátu z minulých let v daňovém přiznání a tak výjde nulova daňová povinnost.

• 14. 3. 2017 7:17

Dobrý den,

je li to tak pak samozřejmě je to z Vaší strany v pořádku,

jak jsem uvedl mohou nastat jen 3 situace kdy není zaúčtovaná daň z příjmu :

1. HV byl kladný, je použita 1 předvaha - obratová a zůstatková ( bez daně )  pro sestavení DP a daň z příjmu PO skutečně vyjde ( vyjde daňová povinnost ) pak se musíte vrátit do účetnictví a posledním zápisem který účto ukončuje je zaúčtování daně 591 / 341 a vyjet si 2 předvahu obratovou a  zůstatkovou s již zaúčtovanou daní a podle této ( již DP k DPPO znovu neděláte - to už je ) pouze zpracujete výkazy k DP a to v požadovaném rozsahu podle klasifikace ÚJ ( mikro, malá, střední, velká )

2. HV je ve ztrátě a po i korekcích (o  nedaňové výdaje )  v DP je ztráta - pak daň z příjmu není a není co do -účtovávat

3. HV je v zisku ale v DP si provedete korekce ( o nedaňové výdaje )  a současně si uplatníte ztrátu minulých let, pokud vlivem uplatněné ztráty min. let dojde k situaci že bude daňová povinnost nulová, pak opět není co do - účtovávat

Přeji, ať Vám to dopadne. 

• 14. 3. 2017 7:33

Jenom doplním pokud dojde k 1. bodu a někdo zapomene doúčtovat daň z příjmu předpisem 591/314 tak to je chyba účetnictví, protože tato daň má věcnou a časovou souvislost s uzavíraným rokem a je také účtováno o dani z příjmu výsledkově. Pokud to není zaúčtování ( např. do uzavíraného roku 2016 ) a da%n. povinnost vznikla a následně jí v roce 2017 ( po podání DP na FÚ za 2016 ) subjekt platí, má problém

Správně účtujete takto :

591 /341 ( ID poslední zápis do roku 2016 )

341 / 221 zaplacení daně za rok 2016 bankou v roce 2017

Pokud to nemáte jak chcete účtovat o zaplacení v roce 2017 - máte problém  ??

??? / 221 ( co bude na MD za nezaúčtovaný předpis daně  )

pokud nemáte předpis můžete za ??? dát 341, ale protože není předpis bude vykazovat účet 341 saldo ma MD a to pořád, rozvahový účet se nikdy nevyrovná, jedině na konci roku zase nedaňově 548 999 / 341 ( nedaňové provozní výdaje ) a upravit v korekcích v DP

nebo rovnou výsledkově za ??? dáte 591 ( jako že daň z příjmu )  pak ale účtujete do nákladů něco co je a mělo být nákladem roku 2016 ne roku 2017, jedinou možností je na konci roku tento účet vyvést na ř. 40 opět jako nedaňový výdaj z titulu chybně nezaúčtovaných nákladů minulých účetních období.

A to pouze za situace že daň není významnou částkou, pokud by šlo o významnou položku, toto již nelze a musí se proúčtovat přes účet 424 ( jiný výsledek hospodaření - pro významné chyby v účetnictví) a je na místě podat následné DP za rok 2016 a provést korekce ve výkazech.

To sebou nese bohužel důsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).