Hlavní navigace

invalidní důchod - prosím zkušené mzdové

• (neregistrovaný) 89.176.181.---

14. 11. 2006 14:49

Dobrý den, jsem na dlouhodobé nemocenské a vypadá to, že mi bude přiznám invalidní důchod. Nejedná se o pracovní úraz.
    Co to pro mě prakticky znamená: ke dni přiznání invalidního důchodu:
    1) mi bude ukončen pracovní poměr? Nárok na odstupné - budu ho mít nebo ne?
    2) musím dát výpověď já?
    3) co když by zaměstnavatel měl pro mě vhodnou práci, mohu pracovat dál? Třeba na zkrácený úvazek nabo na dohodu?

Nemáme s tím prosím někdo zkušenosti. Děkuji všem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2006 16:42

HanaP (neregistrovaný) 81.27.192.---

Re: invalidní důchod - prosím zkušené mz
      Najděte si v zákonech §46 ZP - písm.d, co se odstupného týká,
      § 60 ZP, odst.2.
      Předpokládám, že k invaliditě nedošlo "díky" zaměstnání.
      Ať dostanete částečný, nebo plný invalidní důchod, záleží na Vašem zdravotním stavu, zda budete moci dál pracovat - např. pokud bude přiznán ID kvůli tomu, že nemůžete chodit, ale zaměstnavatel pro Vás bude mít práci např. u počítače, není důvod k rozvázání pracovního poměru. Pokud ale jste např. řidič a invalidní důchod dostanete proto, že máte některé z onemocnění očí a bude vám odebrán řidičský průkaz, pak, pokud pro vás zaměstnavatel nebude mít jinou vhodnou práci, bude muset být pracovní poměr ukončen - ať už výpovědí ze strany zaměstnavatele - § 46, písm.d, nebo se můžete na ukončení pracovního poměru dohodnout (to bych ale nedělala, počkala bych, až mi zaměstnavatel tu výpověď dá - mimochodem může být povinen vám pomáhat při hledání nového zaměstnání - §47). Samotné přiznání ID neznamená automaticky ukončení pracovního poměru. Co se odstupného v tomto případě týká, záleží na tom, jestli máte v kolektivní smlouvě uvedeno, že v případě výpovědi podle §46, odst. d náleží zaměstnanci odstupné, jinak ne...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).