Hlavní navigace

Náhradní volno a dovolená ?

• (neregistrovaný) 62.77.93.---

14. 11. 2006 19:21

Dobrý den mám několik dotazůůů.První se týká NV a dovolené.Jaký je přesný výklad pojmů, stačil by odkaz na nějaký zákoník a potom se chci zeptat.V práci jsem měl naděláno 17 hodin přesčasůů a dostal jsem NV i když jsem měl nevybráno 9 dní dovolené.Bylo mi řečeno že NV je totéž co dovolená, ale to tak přece není ne ? Navíc když dostanu NV , přicházím o peníze .. je to ak ? může mi někdo poradit ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2006 20:51

Olda (neregistrovaný) 82.142.89.---

Re: Náhradní volno a dovolená ?
      Dovolenou řeší ZP oddíl III (§ 100-110c), práci přesčas definuje § 83 odst. 6 ZP a upravuje ji § 96-98. NV za práci přesčas řeší § 5 zákona o mzdě... (1/1992 Sb ve znění poz. předpisů)
      nyní k dotazům: NV samozřejmě není totéž co dovolená, na dovolenou máte zákonný nárok dle ZP. Pokud jste měl práci přesčas a dostal za ni NV ( 2 dny + 1 hod) nepřicházíte o žádné peníze, považuje se to jako odpracovaná doba. ( NV mělo být poskytnuto do konce třetího kal. měsíce po výkonu práce přesčas.) Pokud byste se nedohodl na poskytnutí NV, přísluší vám za něj mzda + 25 % prům. výdělku.

• 14. 11. 2006 23:00

oto (neregistrovaný) 89.31.40.---

Jen doplněk: když není NV poskytnuto do konce třetího kal. měsíce tak přísluší pouze ten příplatek, jelikož mzdu z výkon přesčasové práce již dostal.....to jen aby tazatel pak nepožadoval po zaměstnavateli peníze, které už má. NV nahrazuje ten příplatek ve výši 25 % z průměrného výdělku. Jinak dovolená a NV jsou placeny v podstatě stejně.

• 15. 11. 2006 8:11

vandy (neregistrovaný) 62.77.93.---

Mě bylo právě řečeno že dostanuli náhradní volno pak tratím protože přicházím o příplatek 25%.a navíc se mi započítává dovolená do průměru mezd a tím se odráží i ve více položkách.Případ byl takový že za 17 hodin přesčasů jsem dostal NV , zároveň by mě zajímalo jestli je dobré si nechat NV proplatit či si ho vybrat? Dovolená je počítána průměrem + 25% příplatek a NV je bez ? tedy ? moc tomu nerozumím

• 15. 11. 2006 8:26

oto (neregistrovaný) 89.31.40.---

:-)) to je zmatek, že? Zkusím to...Zá práci přesčas vám náleží mzda + příplatek 25%. Místo toho příplatku si můžete vzít NV, které vám bude placeno průměrem. Malý příklad (možná nereálný, ale snad pochopíte proč "přicházíte" o peníze) V pondělí budete pracovat přesčas:
      První možnost:
      Dostanete to co jste opracoval - mzda za práci přesčas + 25 % z průměru. A v úterý půjdete do práce a vyděláte si mzdu. Takže máte mzdu za pondělí, úterý, + mzdu za práci přesčas + 25 % z průměrného výdělku.

Druhá možnost:
      V pondělí pracujete přesčas - dostanete zase to co jste opracoval - mzda za práci přesčas, ale nedostanete ten příplatek ve výši 25 %. A v úterý budete doma, vezmete si NV, ten se vám zaplatí průměrem. Takže máte mzdu za pondělí, mzdu za práci přesčas, náhradu mzdy za úterý (což by se mělo rovnat těm 25%, které jste v první možnosti dostal)

V druhé možnosti vám chybí mzda za úterý. Nikdo vám je neukradne, ale tím že jste doma na NV, tak přicházíte o možnost si vydělat, ruzumíte mi? Pokud chcete mít větší výplatu, tak si nechcte vyplatit přesčas. Ještě jednu malou nevýhodou to má, asi jste ji naznačoval. V druhé možnosti za úterý dostanete náhradu mzdy a ta se nezapočítává do různých vyměřovacích základů, tzn. je pak budete někdy mít trochu menší průměrný výdělek, například....ale to je, si myslím, zanedbatelné. Snad jsem se do toho nezamotal...už spěchám, tak hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).