Hlavní navigace

Prosím o radu a pomoc zkušené účetní

  • (neregistrovaný) 212.24.154.---

    14. 11. 2006 20:08

    Prosím Vás, probíráme tady se studentem jeho školní práci - daň z příjmů fyzických osob. Je zde zadání, co všechno se slečně J. v roce 2006 podařilo, co si vydělala a co udělala a student má sestavit její přiznání. Ohledně příjmů ze závislé činnosti a výpočtu daní apod. jsem schopna mu problematiku poradit a vysvětlit sama. Ale potřebuji si ověřit další věci a potvrdit správnost řešení nebo opravit omyl:
    1) v roce 2006 začátek podnikání v poradenství, příjmy x Kč, skutečné výdaje nejsou - výdaje tedy paušálem 50%, viz §7 odst. 9(je to tak?)
    2) Dar 10000 Kč FOD se sídlem v Praze - možno uplatnit, ale nejvýše 10% ze základu daně (je to tak, že?)
    2) Dar na nějaké kamzíky se sídlem na Slovensku - není možné uplatnit, protože sídlo není v ČR, viz §15 (je to tak, že?)
    3) Prodala akcie získané darem před 3 lety od strýce. Akcie s nominální hodnotou 12000 prodala za cenu 76500 Kč - musí přiznávat něco? Po jaké době vlastnění nemusí přiznávat?
    4) Autorský honorář v měsíci dubnu 3450,- Kč . - Dle §7 odst. 8 je toto daněno zvláštní sazbou pouze do 3000 za měsíc. Bude se tedy celé zahrnovat do přiznání - je to tak?
    5) Na měsíc pronajala byt za 6000 Kč - lze uplatnit výdaj 30% a zbytek se zahrnuje? Je to tak?
    6) Úhrn úroků z jejího sporož.účtu činí 831 Kč. (Daní se i tyto úroky?).
    Děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2006 20:25

      Vlaďka (neregistrovaný) 212.20.71.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      1. ano, pokud má ŽL na poradenství
      2.ano
      3.po 6 měsících od pořízení je prodej cenných papírů osvobozen
      4.ano
      5.ano
      6.pokud má účet jako nepodnikatelský, což sporožiro je, tak má úrok už zdaněn srážkovou daní-sráží banka
      7.

    • 14. 11. 2006 20:30

      Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      >Prosím Vás, probíráme tady se studentem jeho školní
      >práci - daň z příjmů fyzických osob. Je zde zadání, co
      >všechno se slečně J. v roce 2006 podařilo, co si
      >vydělala a co udělala a student má sestavit její přiznání.
      >Ohledně příjmů ze závislé činnosti a výpočtu daní apod.
      >jsem schopna mu problematiku poradit a vysvětlit sama.
      >Ale potřebuji si ověřit další věci a potvrdit
      >správnost řešení nebo opravit omyl:
      >1) v roce 2006 začátek podnikání v poradenství, příjmy
      >x Kč, skutečné výdaje nejsou - výdaje tedy paušálem
      >50%, viz §7 odst. 9(je to tak?)
      Jestli má na poradenství ŽL, tak 50%. Pokud dělá např. daňového poradce, pak podle zvláštních předpisů dle § 7/1/c a tam je pouze 40%.

      >2) Dar 10000 Kč FOD se sídlem v Praze - možno
      >uplatnit, ale nejvýše 10% ze základu daně (je to tak, že?)

      Ano. Může být i více menších darů v úhrnné výši 1.000,- Kč.


      >2) Dar na nějaké kamzíky se sídlem na Slovensku - není
      >možné uplatnit, protože sídlo není v ČR, viz §15 (je
      >to tak, že?)
      Přesně tak. Nelze uplatnit.

      >3) Prodala akcie získané darem před 3 lety od strýce.
      >Akcie s nominální hodnotou 12000 prodala za cenu 76500
      >Kč - musí přiznávat něco? Po jaké době vlastnění
      >nemusí přiznávat?
      Ještě Vám na ně mrknu, ale myslím, že po půl roce jsou osvobozené.

      >4) Autorský honorář v měsíci dubnu 3450,- Kč . - Dle
      >§7 odst. 8 je toto daněno zvláštní sazbou pouze do 3000
      >za měsíc. Bude se tedy celé zahrnovat do přiznání -
      >je to tak?
      Ano, celý ke zdanění.
      >5) Na měsíc pronajala byt za 6000 Kč - lze uplatnit
      >výdaj 30% a zbytek se zahrnuje? Je to tak?

      Ano. Příjmy z pronájmu § 9 a k nim výdaj ve výši 30%. Nějaké přesnější zadání k pronájmu nebylo?

      >6) Úhrn úroků z jejího sporož.účtu činí 831 Kč. (Daní
      >se i tyto úroky?).
      Ne, úroky ze sporožira už dostáváte zdaněné.
      >Děkuji za radu.

    • 14. 11. 2006 22:07

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      >>Prosím Vás, probíráme tady se studentem jeho školní
      >>práci - daň z příjmů fyzických osob. Je zde zadání,
      >>co
      >>všechno se slečně J. v roce 2006 podařilo, co si
      >>vydělala a co udělala a student má sestavit její
      >>přiznání.
      >>Ohledně příjmů ze závislé činnosti a výpočtu daní
      >>apod.
      >>jsem schopna mu problematiku poradit a vysvětlit
      >>sama.
      >>Ale potřebuji si ověřit další věci a potvrdit
      >>správnost řešení nebo opravit omyl:
      >>1) v roce 2006 začátek podnikání v poradenství,
      >>příjmy
      >>x Kč, skutečné výdaje nejsou - výdaje tedy paušálem
      >>50%, viz §7 odst. 9(je to tak?)
      >Jestli má na poradenství ŽL, tak 50%. Pokud dělá např.
      >daňového poradce, pak podle zvláštních předpisů dle §
      >7/1/c a tam je pouze 40%.
      >
      >>2) Dar 10000 Kč FOD se sídlem v Praze - možno
      >>uplatnit, ale nejvýše 10% ze základu daně (je to tak,
      >>že?)
      >
      >Ano. Může být i více menších darů v úhrnné výši
      >1.000,- Kč.
      >
      >
      >>2) Dar na nějaké kamzíky se sídlem na Slovensku -
      >>není
      >>možné uplatnit, protože sídlo není v ČR, viz §15 (je
      >>to tak, že?)
      >Přesně tak. Nelze uplatnit.
      >
      >>3) Prodala akcie získané darem před 3 lety od strýce.
      >>Akcie s nominální hodnotou 12000 prodala za cenu
      >>76500
      >>Kč - musí přiznávat něco? Po jaké době vlastnění
      >>nemusí přiznávat?
      >Ještě Vám na ně mrknu, ale myslím, že po půl roce jsou
      >osvobozené.
      >
      >>4) Autorský honorář v měsíci dubnu 3450,- Kč . - Dle
      >>§7 odst. 8 je toto daněno zvláštní sazbou pouze do
      >>3000
      >>za měsíc. Bude se tedy celé zahrnovat do přiznání -
      >>je to tak?
      >Ano, celý ke zdanění.
      >>5) Na měsíc pronajala byt za 6000 Kč - lze uplatnit
      >>výdaj 30% a zbytek se zahrnuje? Je to tak?
      >
      >Ano. Příjmy z pronájmu § 9 a k nim výdaj ve výši 30%.
      >Nějaké přesnější zadání k pronájmu nebylo?

      Nebylo, jen že tento nájem dostala v červenci 06.
      >
      >>6) Úhrn úroků z jejího sporož.účtu činí 831 Kč. (Daní
      >>se i tyto úroky?).
      >Ne, úroky ze sporožira už dostáváte zdaněné.
      >>Děkuji za radu.

      Děkuji Vám oběma.

    • 15. 11. 2006 0:16

      Jarka B. (neregistrovaný) 86.49.37.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      *****
      Jen ještě k té 4) - může uplatnit výdaje 40 %.

    • 15. 11. 2006 9:47

      Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      Ano, to mě nenapadlo, omlouvám se. Paní Jiřko, jestli vyplňujete do tiskopisu DP pro rok 2006, tak v příloze 1 už je tabulka pro rozpis jednotlivých paušálů, kterou můžete použít. Za poradenství uplatníte 40 nebo 50% podle toho, zda má ŽL a za autorský honorář 40%. Dejte nám vědět, jakou jste dostala známku:-))

    • 17. 11. 2006 19:35

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Prosím o radu a pomoc zkušené účetní
      Ještě jednou děkuji. Dám vědět :-) Ještě bych se zeptala - už jsem z toho tak zblblá, že nemůžu najít § osvobození těch akcií a ještě § k těm úrokům ze sporožira - že jsou zdaněné srážkovou daní. A ještě něco - v šablonách je zatím přiznání za rok 2005, potřebovala bych přiznání za rok 2006. Kde jste to tady našla? na FÚ je budou mít až někdy kolem vánoc. Dík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).