Hlavní navigace

Odstupné stanovené pevnou částkou ??????

  • (neregistrovaný) 83.208.114.---

    16. 11. 2006 8:27

    Prosím o radu - s pracovníkem bylo uzavřeno ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů k 31.10.06. V této dohodě bylo stanoveno odstupné pevnou částkou (jinak asi 4,1 násobek platu)
    ale to tam není uvedeno jen ta částka. Co s tím bude mít nárok jako u ostatního odstupného , že se neplatí sociální ani zdravotní - jak daňově pro firmu. Pracovník již tuto smlouvu nechce měnit - dokonce mu byla vyplacena velká záloha na poslední mzdu -Co s tím
    Díky všem o radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 11. 2006 9:44

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Odstupné stanovené pevnou částkou ??
      Podle zákona o SP a ZP je odstupné osvobozeno od těchto plateb jen ve výši dané Zák.Práce. Podívejte se do zákonů 589/92 §5 odst. c10 a 592/92 §3 c10. Proto by mělo býtz odstupného ( pokud není odchodným) nad rámec Zák.Práce odvedeno SP a ZP. Daňově pro firmu - asi bych nad rámec dala nedaňově - viz §25 odst.1d). Tedy pokud to nemáte ošetřeno v kolektivní smlouvě či vnitřním předpisu.
      Nebude lepší mu tu částku nad rámec dvouměsíčního odstupného dát do výplaty jako mimořádné prémie? SP a ZP vyjde stejně a pro firmu by šlo daňově celé do nákladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).