Hlavní navigace

Kurzová ztráta v daňové evidenci

 • (neregistrovaný) 88.146.200.---

  22. 3. 2017 13:11

  Dobrý den,

  prodávám maloobchodně zboží do Velké Británie (jsem plátce dph a vedu DE) a všechny příjmy jsou mi zasílány na britský účet v librách. Vydané faktury pro DE přepočítávám na koruny pevným středovým kurzem podle ČNB platným k prvnímu dni v každém měsíci.

  Reálně ovšem peníze posílám na český účet s podstatně horším kurzem, kde mi vzniká ztráta v průměru 0,8 Kč / libra. To znamená, že v DE vykazuji vyšší zisk, než jakého skutečně dosáhnu. To se následně promítne do vyšších odvodů.

  Je možné tyto kurzové ztráty nějak zaevidovat do výdajů, aby vykázaný zisk odpovídal skutečnosti? 
  Doplněné informace: > Platby dostávám na britský účet v librách. Libry následně  posílám na český účet za kurz stanovený bankou. Jde o maloobchodní prodej, takže smlouvy se zákazníky neuzavírám

  Děkuji.[/color]

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2017 12:35

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   pokud je Vám zaplaceno dodané zboží v librách, máte už v okamžiku připsání na tento účet (zdanitelný) příjem, který je po přepočtu na CZK předmětem daně z příjmů.
   Následné přesuny, resp. konverze částek v librách na koruny (na korunový účet) na tom nic nemění.
   Pokud jde o "kurzové rozdíly", v daňové evidenci se s nimi nepočítá, nicméně poplatek bance, resp. rozdíl, který evidujete mezi částkou přepočítanou z liber na Kč a mezi příjmy v Kč na CZK účtu lze považovat za daňový výdaj (dochází-li k převodu částek mezi účty určenými k podnikání).

   Takže pokud je např. dodávka za 100 liber uhrazena a částka je připsána na účet vedený v cizí měně (a kurz je 33), máte v tomto okamžiku zdanitelný příjem 3 300 Kč.
   Po převodu účet v CZK je Vám ovšem připsáno pouze 3 250 Kč. Závěr z této operace tedy je: zdanitelný příjem 3 300 Kč, daňový výdaj 50 Kč.
   Předpokladem je, že oba účty jsou používány k podnikání.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).