Hlavní navigace

Zdravotní pojištění

 • (neregistrovaný) 78.45.148.---

  23. 3. 2017 9:47

  Občan ČR-OSVČ pracuje od 14.6.2016 v zahraničí v Anglii.

  V ČR má příjmy z odměn neuvolněného zastupitele. Ke dni 17. 1. 2017 rezignoval na funkci neuvolněného zastupitele. Po zaslání odhlášky na VZP ke dni 17. 1. 2017 mi bylo sděleno, že již od 14. 6. 2016 není pojištěncem VZP z důvodu odhlášení. (Kladu si otázku, jak se může občan odhlásit a konat za zaměstnavatele). VZP mi uhrazené zdravotní pojištění od 14.6.2016 do 17.1.2017 zaslala zpět na náš účet. Mám zdravotní pojištění vyplatit zastupiteli a on ho odvede v Anglii, kde je v současné době pojištěn?

  Za odpověď předem děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 3. 2017 6:34

   autorka

   Dobrý den,

   pojištěnec neplatí pojistné na zdravotní pojištění po dobu, po kterou je z důvodu dlouhodobého pobytu odhlášen ze zdravotního pojištění. Vrací příslušné pojišťovně průkaz pojištěnce. Musí se jednat dlouhodobý nepřetržitý pobyt. Po návratu do ČR se u příslušné pojišťovny přihlásí a dodatečně předloží doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v Anglii a jeho délce. Pokud pojištěnec nepředloží tento doklad, je povinen doplatit zpětně pojistné tak, jako by k odhlášení nedošlo. Od 1. září 2015 se za takové období nevymáhá penále. Osoba, která takto postupuje je vyňata ze zdravotního pojištění v ČR. Což v praxi znamená, že pojistné na zdravotní pojištění se za tuto osobu v ČR neplatí, tj. pojistné neplatí zaměstnavatel, ani pojištěnec sám, ani stát.

   Je tedy zřejmé, že zdravotní pojištění sraženo být nemělo a můžete ho zastupiteli vrátit. Určité riziko tu však bohužel je. Týká se právě doložení jeho pojistného vztahu v Anglii. Pokud po svém zahraničním pobytu doklad o uzavřeném zdravotním pojištění nepředloží, nebo nebude trvat po celou dobu pobytu, musí doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění netrvalo po celý takový kalendářní měsíc (penále se v takovém případě nevymáhá). V těchto měsících by také bylo třeba odvést zdravotní pojištění z odměny zastupitele.

   S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).