Hlavní navigace

Čerpání dovolené.

  • (neregistrovaný) 85.160.66.---

    17. 11. 2006 7:54

    Dobrý den. Jsem zaměstnavatel a mám zaměstnance,který pracuje v naší firmě celý letošní rok. Letos nečerpal ještě ani jeden den dovolené a odmítá čerpat, z důvodu,že prostě nechce dovolenou. Máme mu jí bud proplatit nebo převést do dalšího roku. Jaké mám možnost z pozice zaměstnavatele?
    Dále mám ještě jeden dotaz. Zaměstnanec pracuje také celý rok a má vybráno 10 dnů dovolené, dalších 10 požaduje převest do příštího roku. Má na to právo? A je to vůbec možné?

    Děkuji za odpověd.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 11. 2006 9:51

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Čerpání dovolené.
      Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec. Zaměstnanec si může požádat, ale zaměstnavatel mu dovolenou dát nemusí. Taktéž může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci čerpání dovolené , bližší podmínky najdete v §100-110 Zák.práce ( nahoře na této straně v záložce Zákony)

    • 17. 11. 2006 10:00

      Olda (neregistrovaný) 82.142.89.---

      Re: Čerpání dovolené.
      Zaměstnanec si neurčuje ŘD, nemá ani právo odmítat ji čerpat. Nástup ŘD určuje zaměstnavatel dle § 108 ZP. Nevyčerpání ŘD z těchto důvodů se neproplácí. Pokud zaměstnanec nevyčerpal ŘD (§ 109 odst. 2 ZP) měl by ji zaměstnavatel určit do 31. 10. ...... Pokud se nevyčerpá dovolená do 31. 12. následujícího roku, tak zaniká ( bez náhrady!)
      Takže ještě jednou - vy, jako zaměstnavatel určíte nástup ŘD tak, aby byla vyčerpaná v roce, za který přísluší, samozřejmě v rámci dobrých vztahů se snažím vyhovět zaměstnanci, kdy se mu to hodí ( ne však v roce následujícím). Proto na počátku každého roku by měl zaměstnavatel vytvořit plán dovolených, který by měl být vícenéně závazný, samozřejmě se dají termíny po domluvě posunout.

    • 17. 11. 2006 11:14

      1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

      Re: Čerpání dovolené.
      nevím, jestli to plyne přímo ze zákona nebo z našeho pracovního řádu, ale my musíme vybrat 20 dní do konce roku, převést lze jen zbývajících 5. kdo nevybere (a pokud mu to zaměstnavatel umožnil), má smůlu. nepřevádí se neproplácí se. kdo nevybere zbytky loňské do 31.10., tak mu propadá (to je prý přímo v ZP)

    • 18. 11. 2006 8:33

      olda (neregistrovaný) 82.142.89.---

      Re: Čerpání dovolené.
      Je to tak, pokud těch 5 dní je dodatková dovolená z rozhodnutí zaměstnavatele. Pokud však pracujete v nevýdělečné organizaci, kde je ze zákonná délka dovolené na zotavenou 25 prac. dnů, byl by tento postup nezákonný.

    • 19. 11. 2006 23:53

      tatana (neregistrovaný) 213.235.136.---

      Re: Čerpání dovolené.
      Samozřejmě že máte právo, ba přímo povinnost určit zaměstnanci, kterému vznikl nárok na dovolenou na celou délku a jeho pracovní poměr trval po celý kal.rok, určit čerpání dovolené v této délce! Naopak, pokud mu ji neurčíte, porušujete tuto vaši povinnost a můžete být odměněn pokutou Insp.práce za porušování ZP.Pouze ve výjimečných případek(provozní podm. apod)lze převést dovolenou do dalšího roku ale ne za podmínky, že zaměstnanec nechce čerpat dovolenou, to neobhájíte :) vy prostě máte tu pravomoc,přímo povinnost-čerpání dovolené až na 2 výjimky určuje vždy zaměstnavatel v souvislosti s plánem dovolených(pokud u vás fungují odbory).Proplatit v žádném případě,pouze při ukončení či zůstatku dovolené nad zákonný nárok,tzn.pokud byste ve fy měli nárok 25 dnů,pak ano,ale to asi mít nebudete,proto se nebudu rozepisovat.Pokud byste tedy neurčil zaměstnanci dovolenou tento rok, porušujete zákoník práce, další rok pokud opět "nebude chtít" čerpat, nastupuje dovolenou ať chce či nechce "ze zákona" a to od 1.11. (pokud mu ji před tímto datem neurčíte např. na prosinec)- to je ta 1. výjimka,kdy neurčuje dovolenou zaměstnavatel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).