Hlavní navigace

koeficient krácení daně

• (neregistrovaný) 85.70.141.---

18. 11. 2006 14:30

Vážení,
    3 roky podávám daňové přiznaní ( DPH ) -jsem čtvrtletním plátcem a nyní, tj. ve 3. zdaňovacím období mi zjistili, že odpočet DPH za ty léta mám špatně. Do daňového přiznání vykazuji položky, které jsou osvobozeny od daně ( pojišťovnictví ) a zároveň další položky ( činnost týkající se montáží vrat a oken).
    Prý mám krátit daň jakýmsi koeficientem. A ačkoli uplatňuji sníženou sazbu,spíše by mně měli vracet a tak v důsledku řádku 530(který je osvobozený od daně ) budu doplácet. V současnosti tento rozdíl krácení daně tímto koeficientem činíí cca 130tis a penále ještě nevím.
    Vždyť přeci FÚ je zodpovědný za vyměření daně ( já mu k tomu dávám podklady) a ne , že to 3 roky věděli a teď až vzrostly částky neúměrně, tak teď si mě vychutnávají?
    Přeci podáním daňového přiznání je zahájeno vyměřovací řízení a správce daně dbá, aby skutečnosti rozhodné pro správné stanovení daňové povinnosti byly zjištěny co nejúplněji a není v tom vázán jen návrhy dańových subjektů.
    Tím chci říci to, že FÚ toto vyměřoval celá léta toto vědomě a až te´d je to špatně.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2006 3:27

Pavel (neregistrovaný) 62.24.76.---

Re: koeficient krácení daně
      Záleží na tom, jak máte vedenou daňovou evidenci a co jste vykazoval v přiznání.
      Pokud v ní máte oddělené vstupy pro pojišťovnictví od vstupů pro okna a dveře, tak by se koeficientem měla krátit jen DPH na vstupech, které slouží zdaňované i osvobozené činnosti.
      Pokud to neprokážete, tak můžete jen žádat o prominutí příslušenství.
      Pokud vedl účetnictví (DE) někdo externě, tak je možné na něm požadovat náhradu škody.

Hezký den

• 20. 11. 2006 18:58

LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

Re: koeficient krácení daně
      Ze zadání dotazu není zřejmé, zda částka 130 tis. je doměřena oprávněně, či nikoliv. Pokud se týká Vaší odpovědnosti, je na plátci, aby v daňovém přiznání rozčlenil, u kterých vstupů má nárok na odpočet, které bude krátit a u kterých nárok na odpočet není.
      Zjednodušeně:
      - vstupy užívané výhradně pro pojišťovnictví - není nárok na odpočet
      - vstupy užívané výhradně pro montáže - plný nárok na odpočet
      - vstupy užívané pro obě činnosti - je třeba krátit nárok na odpočet dle koeficientu
      Pokud výše uvedené nebylo respektováno, správce daně doměří rozdíl - přitom by měl respektovat výše uvedené členění - je ovšem na Vás, abyste prokázal, ke které činnosti vstupy váží.
      Vzhledem k výši doměrku doporučuji urychleně konktaktovat daňového poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).