Hlavní navigace

Neplátce DPH a poskytnutí služby do EU

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1c:----:----:----:----:----

  28. 3. 2017 22:06

  Dobrý den,

  měl bych dotaz na daňovou povinnost z hlediska DPH. Jsem OSVČ, neplátce DPH, předmět podnikání poskytování konzultací v bankovní oblasti. Nyní budu vystavovat fakturu za konzultační činnosti firmě se sídlem v Itálii. Dle dohody bude faktura vystavena na částku bez DPH s tím, že se bude jednat o tzv. reverse charge (daň vyměří a odvede odběratel). Já bych se měl zřejmě stát identifikovanou osobou ve vztahu k českému FÚ.

  1) Je tomu tak a identifikaci lze provést na příslušném FÚ osobně?
  2) Budu muset podat souhrnné hlášení? Pokud ano, jakou formou (nekomunikuji s FÚ elektronicky ani nemám datovou schránku)?
  3) Budu muset podat daňové přiznání - daň z přidané hodnoty, i když bude pro mne nulová? Předpokládám, že žádnou DPH odvádět nebudu.

  Děkuji za objasnění
  Miloš

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2017 13:19

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   pokud jde o standardní služby s místem plnění určeným dle § 9 odst. 1 zákona o DPH, tak se okamžikem poskytnutí služby stáváte identifikovanou osobou. To vyplývá z § 6i zákona o dani z přidané hodnoty  (ZDPH). Následně běží 15-denní lhůta pro podání přihlášky k registraci (viz § 97 ZDPH).
   Přihlášku můžete podat osobně, poštou, případně datovou schránkou (kdybyste ji měl zřízenu, musel byste ji použit). Viz § 101a odst. 2 ZDPH. Další variantou je podání s užitím elektronicky zaručeného podpisu.

   (Otázka ovšem je, zda služby nejsou osvobozeny (viz § 54 - osvobozené finanční činnosti). Potom byste se identifikovanou osobou nestal.)

   Daňová přiznání a souhrnná hlášení musíte podávat výhradně elektronicky - viz § 101a ZDPH, identifikovaná osoba jej ovšem podává pouze za období, ve kterém se nějaké "přiznávané" plnění uskutečnilo. Může jít i o plnění, ze kterého není odváděna daň, právě kvůli reverse charge, kdy je třeba v mezinárodním kontextu zkontrolovat, že daň byla odvedena odběratelem. Daňové přiznání a SH se ovšem nepodává za období, kdy se vůbec žádné plnění neuskutečnilo - viz § 101 odst. 2 ZDPH a § 102 odst. 2 ZDPH.

   Kontrolní hlášení identifikovaná osoba nepodává.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).