Hlavní navigace

Daňové přiznání - úroky z hypotéky

• (neregistrovaný) 212.79.106.---

29. 3. 2017 9:25

Dobrý den, vyplňuji manželovo daňové přiznání a nemohu pochopit konečný výsledek (dle mého názoru nízký přeplatek). Mohl by  mi prosím někdo poradit, jak to funguje, popř. zda jsem někde neudělala chybu?

Máme dvě děti, jedno si manžel nechává odečítat z daní průběžně, druhé se narodilo v prosinci, uplatňujeme jej tedy nyní.
    Máme hypotéku -  úhrn zaplacených úroků 35 767 Kč
    Školkovné 9 900 Kč.

Úhrn zúčtovaných příjmů 447 185 Kč
    Pojistné 152 041 Kč
    Základ daně 599 226 Kč
    Skutečně sražená daň 51 726 Kč

Vratka na dani vyšla v online daňovém portálu na 3 373 Kč, z čeho 1 417 Kč je daňové zvýhodnění na dítě. Očekávala bych ale že zbývající částka bude ve výši 15 % z daňových slev (tj. úroky z hypotéky + školkovné - dohromady 45 667 Kč), čili 6 850 Kč. Proč to tak nefunguje? Nemyslím si, že na manžel zaplatil na daních tak málo, aby neměl na slevu nárok.

Díky moc
    Ajja

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2017 9:27

Ajja (neregistrovaný) 212.79.106.---

Z nějakého důvodu není vidět částka úhrnu zúčtovaných příjmů, tak doplňuji: 447 185 Kč.

• 29. 3. 2017 9:40

Hanča (neregistrovaný) 89.24.243.---

Mně vyšel přeplatek 16 777 Kč, Musíte napsat počty měsíců u dětí - je tam jméno, rodné číslo a další sloupec je počet měssíců prvního dítěte bez ZTP, tak tam napíšete 12, na dalším řádku napíšete druhé dítě a u něho napíšete číslo 1 do sloupce počet měsíců na druhé dítě bez ZTP

• 29. 3. 2017 9:45

Děkuji za reakci. Já jsem první dítě sice uvedla ve výpisu dětí, ale napsala jsem u něj všude 0 měsíců. Manželovi slevu na první dítě odečítali průběžně z výplaty, takže si myslím, že takto je to správně. Mělo by to snad být jinak?
      A.

> Mně vyšel přeplatek 16 777 Kč, Musíte napsat počty měsíců u dětí - je tam jméno, rodné číslo a další sloupec je počet měssíců prvního dítěte bez ZTP, tak tam napíšete 12, na dalším řádku napíšete druhé dítě a u něho napíšete číslo 1 do sloupce počet měsíců na druhé dítě bez ZTP

• 29. 3. 2017 9:48

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,

není možnost a ani nemohu vám to přepočítávat, jen jsem to přečetl a je zřejmé že nevycházíte z relevantního výpočtu, pozor si dejte zejména na úroky z hypotéky = to je odčitatelná položka ( snižuje ZD ) nepleťte si to s daňovou slevou ( uplatní se přímo proti vypočtené dani )

pokud děláte DP přes EPO jediné doporučení je funkce automatických kontrol ( kontrola stránky a kontrola celková před odesláním )

a k doplnění -  přišel příspěvek na daňovou slevu na děti : si vyplníte 1. dítě 12 měsíců ( celý rok ) 2. dítě od měsíce data narození

• 29. 3. 2017 9:55

Skvělé, moc jste mi pomohl. Evidentně jsem dělala chybu v tom soupisu dětí. Děkuji velice :-)

> Dobrý den,

> není možnost a ani nemohu vám to přepočítávat, jen jsem to přečetl a je zřejmé že nevycházíte z relevantního výpočtu, pozor si dejte zejména na úroky z hypotéky = to je odčitatelná položka ( snižuje ZD ) nepleťte si to s daňovou slevou ( uplatní se přímo proti vypočtené dani )

> pokud děláte DP přes EPO jediné doporučení je funkce automatických kontrol ( kontrola stránky a kontrola celková před odesláním )

>  a k doplnění -  přišel příspěvek na daňovou slevu na děti : si vyplníte 1. dítě 12 měsíců ( celý rok ) 2. dítě od měsíce data narození

• 29. 3. 2017 9:59

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,

děkuji ale více Vám pomohla paní nade mnou, uplatněte si děti a budou peníze - ať se Vám daří.

• 29. 3. 2017 10:01

Moc děkuji, velmi mi to pomohlo, dělala jsem chybu v tom soupisu dětí a teď jsem konečně prozřela :-)

> Mně vyšel přeplatek 16 777 Kč, Musíte napsat počty měsíců u dětí - je tam jméno, rodné číslo a další sloupec je počet měssíců prvního dítěte bez ZTP, tak tam napíšete 12, na dalším řádku napíšete druhé dítě a u něho napíšete číslo 1 do sloupce počet měsíců na druhé dítě bez ZTP

• 29. 3. 2017 10:03

Máte pravdu, už jsem to napravila a poděkovala jsem i paní výše. Každopádně i vás příspěvek napomohl mému prozření. Nepochybně jsem stejnou chybu udělala už v loni, takže nezbývá než přiznat si vlastní omylnost a radovat se z toho, že jsou na světě lidé, kteří mi dopomohli svými ochotnými a rychlými radami k tomu, abych se v budoucnu nepřipravovala o peníze.

> Dobrý den,

> děkuji ale více Vám pomohla paní nade mnou, uplatněte si děti a budou peníze - ať se Vám daří.

• 29. 3. 2017 10:10

Hanča (neregistrovaný) 89.24.243.---

Pokud víte, že jste udělala stejnou chybu už za rok 2015 tak můžete podat opravné daňové přiznání za rok 2015, určitě by to stálo za to

• 29. 3. 2017 20:19

No teda, Vás já snad pozvu na oběd, tohle je pro mě velmi cenný podnět, velice Vám děkuji! ☺

> Pokud víte, že jste udělala stejnou chybu už za rok 2015 tak můžete podat opravné daňové přiznání za rok 2015, určitě by to stálo za to

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).