Hlavní navigace

Zaokrouhlování účetních výkazů

 • (neregistrovaný) 212.158.135.---

  21. 11. 2006 14:09

  Dobrý den,
  Chtěl bych poprosit o radu , názor nebo zkušenost k následujícímu problému.
  Rozvaha a Výsledovka spočítané na haléře na sebe navazují - v rozvaze odpovídají Aktiva netto hodnotě Pasiv.
  Účetní výkazy se vykazují v celých tisících - je jasné, že dochází k zaokrouhlení přesných hodnot.
  Jednotlivé řádky výkazu mají svoje definice tvořeny buď obsahy konkrétních účtů nebo obsahy (součty) jiných řádků.

  Naši klienti se dělí na dvě skupiny - jedni tvrdí, že po výpočtu hodnoty konkrétního řádku (t.j. přesném výpočtu hodnoty a následném zaokrouhlení na tisíce) se dále již počítá s touto zaokrouhlenou hodnotu , druzí , že se vypočte přesná hodnota na všech řádcích a teprve pak se výsledné hodnoty zaokrouhlí.

  V prvém případě odpovídají součty jednotlivých řádků sumární hodnotě na řádku součtovém (t.j. je-li řádek 004 definován jako součet řádků 005 - 012 ; pak je výsledek na řádku 004 skutečně matematickým součtem zaokrouhlených hodnot uvedených na řádcích 005- 012 ), ale z logiky součtu zaokrouhlených hodnot se celkové součty ( v tomto případě Aktiva celkem a Pasiva celkem) nerovnají a je nutné některé údaje korigovat.

  Ve druhém případě se naopak rovnají celkové výsledky , ale zpravidla se nerovnají součtové řádky ( lze vidět, že 3 + 3 = 5, protože jde o zaokrouhlené skutečné hodnoty 2500 + 2500 = 5 000).

  Nemohu k tomuto "tématu" sehnat žádný předpis, článek, nebo cokoliv o co by bylo možné opřít rozhodnout o správnost prvního nedo druhého řešení.

  Děkuji za jakýkoliv názor.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2006 16:49

   Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

   Re: Zaokrouhlování účetních výkazů
   Jelikož vyhláška nařizuje pouze zaokrouhlovat dané číslice na tisíce, aniž by bylo uvedeno, jakým způsobem, nevím, jestli najdete nějaký další předpis.
   U nás u všech firem zaokrouhlujeme prvním případem, tj. součet rovnou zaokrouhlit a dále už pracovat se zaokrouhleným číslem, ani mě nenapadlo dělat to jinak. Pak samozřejmě skutečně musíme upravovat některé čísla tak, aby nám to vyšlo. Tak nebo tak, jak píšete, korigovat čísla musíte v každém případě, takže to vlastně vyjde nastejno. Taky asi záleží na softwaru.
   Bohužel vám asi neporadím víc:-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).