Hlavní navigace

budova v podnikání - znovu dílna

  • (neregistrovaný) 85.70.55.---

    21. 11. 2006 20:07

    Díky za předchozí reakce.
    Jde stále o případ, kdy chce podnikatel pro podnikání upravit hospodářskou budovu, která se nachází ve dvorku jeho rodinného domu, na dílnu,sklad , kancelář.

    Už vím, že budova musí být v OM, aby na ni mohl uplatnit příslušné výdaje.Vstupní cena se stanoví znaleckým posudkem, jelikož vlastní RD déle něž 5 let, a v této ceně vložím do OM.
    Majetek se zařadí do 5.odp. sk., a budou se uplatňovat daňové odpisy. ... Prosím Vás někoho zkušeného o kontrolu.

    Jak to ale vypadá prakticky? Musím něco měnit v zápisu do katastru nemovistostí? Je nějaká vazba na pozemek pod budovou?

    Bude následovat rekonstrukce, úpravy, údržba. Do přímých nákladů mohu zahrnout opravy či údržbu nemovitosti do 40 000,-
    Př. : oprava podlahy, omítek, malování - do provozuschopného stavu,vybavení podlahovou krytinou, žaluzie.
    Pokud tato suma zásahů překročí 40 000,- půjde o TZ - modernizaci a o toto TZ se zvýší vstupní cena majetku, ze které následně uplatníme odpisy.

    Je to pro mne velice těžké, tak prosím poraďte, zkontrolujte, doplňte další možné souvislosti, odkazy na zákon .
    Moc díky a všechny zdravím

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 11. 2006 20:33

      oto (neregistrovaný) 89.31.40.---

      Re: budova v podnikání - znovu dílna
      Dávejte se bacha na to co je oprava a co technické zhodnocení. Opravy jdou rovnou do výdajů(nákladů) a technické zhodnocení nad 40 000,- zvyšuje vstupní cenu majetku a tím pádem i odpisy.
      Já taky přidám jeden dotaz na zkušené a znalé:-)
      Pokud provedu např. v pondělí montáž žaluzií. Ve středu si nechám vyměnit dřevěná okna za plastová s většími rozměry. A další týden zabuduji třeba topení. Jak to by to bylo s náklady, resp. TZ, když to bude fakturováno zvlášť, ale od jednoho dodavatele a když to bude od různých dodavatelů. Uvažuji, že jednotlivé částky by nepřesáhly 40 tis. Kč, ale v součtu ano. Díky :-)

    • 22. 11. 2006 0:32

      Pavel (neregistrovaný) 62.24.76.---

      Re: budova v podnikání - znovu dílna
      Pro Otu:
      Výdaje se sečítají za jeden majetek a zdaňovací období (§33/1 ZDP), takže TZ.

      Pro Lenku:
      V katastru se nemusí nic měnit, vazba na pozemek není.

      Údržba a opravy nemají limit a jdou přímo do nákladů, pokud se skutečně jedná o opravy a údržbu.

      Technické zhodnocení je upraveno v § 33 ZDP.

      Doporučuji se vyhnout termínu "úprava" a důsledně hlídat co je oprava a co technické zhodnocení a to ve všech možných dokumentech: stavební povolení (ohlášení), objednávka dodavateli, stavební deník, faktura od dodavatele rozdělená na opravu a technické zhodnocení atd. Vyplatí se také fotodokumentace před a po.

      Doporučuji literaturu od Dr. Skály, z jednoho zákona se to nedá vyčíst a on je tam cituje všechny potřebné. Definice jsou roztroušeny od občana, přes stavební zákon a účetní předpisy až po daňové předpisy. Definice se samozřejmě liší. :-))

      Není to těžké jen pro vás, ale pro většinu DS. :-))

      Hezký večer

    • 22. 11. 2006 9:31

      Lenka (neregistrovaný) 85.70.55.---

      Re: budova v podnikání - znovu dílna
      Díky Vám Pavle a Oto, už jsem myslela, že se ani nikdo neozve. Pavle, na Vás mám prosbu, jak se jmenuje ta publikace, kterou mi doporučejte?
      Děkuji, hezký den.

    • 22. 11. 2006 10:25

      Lenka (neregistrovaný) 85.70.55.---

      Re: budova v podnikání - znovu dílna
      Tak jsem opět tady, a zase dotazy.

      Jaký bude mít tato skutečnost - vložení budovy do OM podnikatele FO - vliv na daň z nemovitosti, a dále taky na případné vypořádání dědictví, neohrozí podnikatel nějakým rizikem soukromý majetek rodiny? Díky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).