Hlavní navigace

Děvčátka zlaté Aničko, Libuško, Jiřinko.

• (neregistrovaný) 88.101.9.---

22. 11. 2006 7:28

Ještě vás prosím o pomoc s mateřskou. Paní nastoupila 21.11.2005 a pracovala do 10.4.2006 pak měla do 15.10.2006 nemocenskou a od 16.10.2006 nastoupila na mateřskou dovolenou. Hodinový úvazek má 37,5 h týdně a hodinová mzda činila do 1.července 47,70 a od 1. července 51,30. Počítač udává vyměřovací základ pro nemoc 242,- z toho 69% nemocenská a od 16.10.2006 mateřskou dovolenou a to s totožným DVZ a také 69%. Je divné, že jí počítač přidělil průměr na nemoc. Ona tvrdí, že mateřská je 85% z platu a já jsem z toho jelen.JJJ a prosím kolik bude mít dovolené za tento rok, když marodila? a mám jí ju proplatit, nebo dát až jí vyprší mateřská? Tohle jsem ještě neřešil, takže v tom plavu. Díky holky Tom K.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 11. 2006 8:06

Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

Re: Děvčátka zlaté Aničko, Libuško, Jiři
      Na nemocenskou i mateřskou je rozhodné období 12 měsíců. Pokud u vás tak dlouho nepracovala, tak od nástupu. Pro nemoc tedy listopad 05 až březen 06 a pro mateřskou listopad 05 až září 06. Z těchto měsíců nasčítejte vyměřovací základy pro SP, vydělte počtem kalendářních dnů, od kterých odečtete dny nemoci, OČR, neplacené volno. Je velmi pravděpodobné, že v tomto případě to opravdu bude stejné. Pak se to dál upravuje, ale to nebudu rozepisovat.(Pokud si to výslovně nepřejete).

Těch 85 % z platu je jenom zbožné přání té maminy, tím se nedejte ovlivnit.

Najděte jí § 8 zákona č. 88/1968 Sb.
      Cituji:
      1) Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví stejným způsobem jako nemocenské od patnáctého kalendářního dne pracovní neschopnosti s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou; u zaměstnankyně převedené na jinou práci z důvodu těhotenství nebo mateřství se zjišťuje ke dni jejího převedení na jinou práci, pokud je to pro ni výhodnější.

(2) Výše peněžité pomoci v matěřství za kalendářní den činí 69 % denního vyměřovacího základu.

Tu dovolenou bych krátila o 2/12, ale raději si to po mně přepočítejte. Za 100 dnů nemoci (pracovní + svátky v pracovních dnech) 1/12 a za každých dalších 22 další 1/12.

• 22. 11. 2006 8:26

Tom K. (neregistrovaný) 88.101.9.---

Chápu správně že bude mít teda jen 3 dny, neboť neodpracovala v tomto roce poměrnou část? Nebo to budem jen krátit tzn, že bude mít normálně jak by měla těch 20 dní mínus to co marodila. Neboť mateřská se považuje za práci, tzn. že by měla 20 - 7 = 13 dní dovolené. A tu dovolenou jí dám až součastně po mateřské.
      Děkuji moc. Přehodili mě s fakturací do mzdovky a jsem z toho paf.

• 22. 11. 2006 8:50

Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

Ano, mateřská se považuje pro účely dovolené za práci, ale i kdyby ne, tak ona těch 60 dnů stihla odpracovat před nemocí. Takže se jí bude krátit roční výměra jen za tu nemoc. Já se dopočítala 134 dnů (bez záruky). Takže 20 - (20/12*2) = 17 nebo 16,5 dne. O tu si požádá po skončení MD před RD. Odhaduji, že bude mít nárok i na dovolenou za rok 2007.

Časem přijdete na to, že fakturace byla nuda, mzdy jsou o životě.

• 22. 11. 2006 8:56

Tom K. (neregistrovaný) 88.101.9.---

Díky díky díky....myslím, že mzdové účetní jsou nedostatečně ohodnoceny a tohle je proti fakturacím a účetnictví teda něco. Už teď mi jde hlava ze všech těch vyjímek, sociálek, zdravotních, finančáků kolem. Ještě jednou díky.

• 22. 11. 2006 9:22

Eva M. - moderátor fóra (neregistrovaný) 88.101.207.---

Prosba k panu Tomovi i k ostatním.
      Prosím, pro příště dávejte do nadpisu příspěvku popis, čeho se váš dotaz týká. A pokud chcete navazovat na starší příspěvek, tak na něj buď odkažte (tj. uveďte odkaz = link), nebo pokračujte přímo v tom starším příspěvku, pokud už tedy nezmizel někde v historii. Pamatujte prosím, že zdejší odpovědi slouží jako znalostní databáze pro hodně lidí, takže pro vyhledávání a porozumění souvislostem je dobré zachovávat určitá pravidla. Děkujeme za pochopení ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).