Hlavní navigace

E-shop, provozovna, trvalé bydliště a souhlas majitele

 • (neregistrovaný) 185.185.129.---

  4. 4. 2017 17:10

  Dobrý den, chtěla bych si zařídit e-shop s použitým oblečením. Nic velkého jen jako přivýdělek. Co jsem pochopila stačí mi jen živnostenské oprávnění na maloobchod. V místě kde bydlím nemám trvalý pobyt. Je možné si zde zřídit živnost? Co jsem pročítala příspěvky tak provozovnu mít nemusím, pokud nebudu prodávat osobně. Chci to jen přes internet. Budu muset mít souhlas majitele? Bydlím v nájemním domě, jak jsem již psala kde nemám trvalý pobyt. Nebo mi stačí jen nájemní smlouva? Názory se na to různí. Předem děkuji za odpověď. Míša

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 4. 2017 8:07

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   K umístění sídla zakládané firmy / živnosti na jakékoliv adrese je nutný souhlas vlastníka nemovitosti. Pokud je nemovitost ve vlastnictví zakladatele, není problém, aby vydal souhlas sám sobě. Ovšem v ostatních případech nemusí být získání souhlasu bezproblémové. Souhlas musí vystavit oprávněná osoba, nelze tedy pověřit někoho z rodiny nebo libovolného zaměstnance, aby souhlas podepsal. Setkáváme nezřídka se situacemi, kdy souhlas podepsala osoba, která není uvedena v katastru nemovitostí jako vlastník nebo v případě právnické osoby není členem statutárního orgánu. Takový souhlas je živnostenským úřadem a obchodním soudem odmítnut jako nepřípustný.

   Platná legislativa říká, že sídlo firmy / živnosti může být v bytě pouze v případě, že je to slučitelné s jejím účelem a odpovídá to i povaze a rozsahu její činnosti. Dle našich zkušeností toto ustanovení úřady obvykle neřeší a sídlo firmy v bytě bývá běžně tolerováno.

   Samostatnou kapitolou je umístění sídla s.r.o. v družstevním bytě. Souhlas totiž podepisuje představenstvo v souladu se stanovami družstva. Tedy pokud např. družstvo zastupuje vždy předseda a jeden člen představenstva, musí souhlas podepsat oba dva. Nelze použít souhlas podepsaný pouze jednou osobou nebo správcem nemovitosti (pokud k tomu nemá aktuální, výslovně udělenou plnou moc). V podobných situacích dochází mnohdy k nedorozuměním nebo k dlouhým časovým prodlevám.

   Proč je nutný souhlas - riziko exekuce  !

   Exekutoři, kteří vykonávají pravomocné exekuční rozhodnutí, nemají povinnost zkoumat, komu patří majetek umístěný na adrese sídla. Pokud máte sídlo firmy na adrese svého bydliště, pravděpodobně přistoupí k exekuci techniky a nábytku, který nemusí patřit firmě, ale domácnosti. Vyvarovat se uvedeného postupu lze pouze prokázáním vlastnictví např. kupní smlouvou, což však zejména u staršího majetku bývá problematické. Cílem exekuce se tedy mohou stát i osobní věci osob žijících ve společné domácnosti. V takové situaci existuje zákonná možnost dosáhnout nápravy prostřednictvím tzv. vylučovací žaloby, ovšem jedná se o složitý a hlavně dlouho trvající proces, kterému je lépe se vyhnout.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).