Hlavní navigace

Prohlášení k dani HPP + DPP

 • (neregistrovaný) 37.188.158.---

  11. 4. 2017 16:51

  Dobrý den,
  chtěl a bych se zeptat ,   zda může mít zaměstnance   podepsané prohlášení  k dani  u zaměstnavatele  a  neuplatňovat slevu   na dani  na poplatníka.
  Jak se v takové případě zdaňuje souběh Hlavního pracovního poměru a dohod o provedení  práce....  Jedná se stále o daň zálohovou v obou případech PP?

  Předem děkuji   za odpověď.

  Urbanová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2017 12:20

   autorka

   Dobrý den,

   zaměstnanec může mít současně podepsáno Prohlášení k dani pro jednoho plátce (jednoho zaměstnavatele). Podpisem lze uplatnit měsíční slevy na dani. Je to možnost, nikoli povinnost. Je rovněž možné, že Prohlášení podepíše, ale slevy uplatní až po skončení zdaňovacího období v ročním zúčtování, eventuálně v daňovém přiznání.

   Prohlášení se podepisuje pro plátce. Platí tedy pro všechny příjmy u daného zaměstnavatele. Pokud je Prohlášení podepsáno, jedná se o daň zálohovou i v případě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 korun. Naopak v případě, že podepsáno není, může dojít k situaci, kdy bude současně uplatněna jak zálohová, tak srážková daň.

   Zákon o daních z příjmů § 38k:

   (6) Poplatník může podepsat prohlášení podle odstavce 4 na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho plátce.

   (7) Neprokáže-li poplatník skutečnosti rozhodné pro poskytnutí měsíční slevy na dani podle § 35ba nebo na měsíční daňové zvýhodnění podle § 35d anebo nepodepíše-li prohlášení podle odstavce 4 ve stanovené lhůtě, přihlédne k nim plátce počínaje měsícem následujícím po měsíci, v němž tyto rozhodné skutečnosti poplatník prokáže a současně podepíše prohlášení podle odstavce 4. Dodatečně přihlédne plátce k uvedeným skutečnostem při ročním zúčtování záloh, a to i v případě, byla-li daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, prokáže-li poplatník rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba nebo na daňové zvýhodnění nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období a podepíše-li současně v této lhůtě prohlášení k dani podle odstavců 4 a 5.

   S přáním hezkého dne   Dagmar Kučerová
        

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).