Hlavní navigace

Úkolová mzda

 • 78.45.193.---

  13. 4. 2017 12:21

  Jsem starobní důchodce a nechal jsem se zaměstnat na dohodu o pracovní činnosti jako distributor tisku.
  Výše mé odměny byla sjednána přílohou k Dohodě o pracovní činnosti (dále DPČ), kde je stanovena výše odměny v hrubém za jeden kus doručeného tisku. Zároveň však ve výše uvedené DPČ v odstavci č. 3 stojí: "Sjednaný rozsah práce je max. 18,75 hodin týdně. Smluvní strany se dohodly, že zaměstnavatel bude informovat zaměstnance o požadavku na výkon práce v přiměřeném předstihu, a to nejméně 2 pracovní dny předem. V souladu s § 77 zákoníku práce může max. délka směny činit 12 hodin."
  V dalším odstavci je uvedeno: "Pro účely poskytování náhrady odměny za dobu dočasné pracovní neschopnosti podle § 194 zákoníku práce je pracovní doba rozvržena od pondělí do pátku po 2 hodinách denně."
  To je vše, co výše uvedená DPČ ohledně odměňování a pracovní doby obsahuje.
  I přesto však, že je má odměna stanovena přílohovou tabulkou s výší odměny za jeden kus doručeného tisku, domnívám se, že když mám stanovený rozsah práce ve výši max. 18,75 hodin týdně, vztahuje se ustanovení o minimální mzdě i na tento případ. V příslušném Nařízení vlády č. 567/2006, jeho novelizacích i v zákoníku práce není o žádné výjimce týkající se úkolové mzdy žádná zmínka.
  Může zaměstnavatel v tomto případě nerespektovat nařízení vlády o minimální mzdě?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2017 9:25

   autorka

   Dobrý den,

   úkolová mzda je pracovněprávní praxi stále využívaná. Mzdu můžeme rozdělit do tří základních kategorií (v praxi se často objevuje jejich kombinace):


       
   • a)   časová mzda – výše mzdy se v tomto případě počítá od množství odpracovaného času

   •    
   • b)   úkolová mzda – výše mzdy závisí na počtu jednotek vykonané práce

   •    
   • c)   podílová mzda – výše mzdy se odvíjí na dosaženém zisku či obratu firmy.

   Právě v případě dohod konaných mimo pracovní poměr bývá úkolová mzda často sjednána. Pro případ poskytování náhrady mzdy se využije takzvaný fiktivní harmonogram směn. Což je řádně sjednáno i ve vašem případě. Máte pravdu, že minimální hodinová  mzda musí být dodržena i u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Na druhou stranu jistě chápete, že nelze při tomto způsobu odměňování poskytovat minimální mzdu zaměstnancům automaticky, bez provedení daného úkolu. Proto zaměstnavatelé předem stanovují časové normy  provedení konkrétního úkolu. Tyto časové snímky poslouží i při případné kontrole inspektorátu práce jako doklad o tom, že úkolová mzda má určitý hodinový ekvivalent. 

   Rozsah práce máte stanoven v maximální výši. Znamená to, že může být odpracováno 18,75 hodin týdně, ale podle potřeby zaměstnavatele v některých týdnech méně nebo naopak vůbec nic. Pakliže má zaměstnavatel řádně stanoveny časové snímky a úkolová mzda má určitý hodinový ekvivalent s odměňováním na úrovni alespoň minimální mzdy, pak podle mého názoru zaměstnavatel nařízení vlády o minimální a zaručené mzdě respektuje.

   S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).