Hlavní navigace

OSVC - nakup a prodej auta?

 • (neregistrovaný)

  18. 4. 2017 11:55

  Dobrý den, prosím o radu,
  jsem OSVČ, plátce DPH, uplatňuji výdaje paušálem. Chtěl jsem se zeptat, jak by vypadal nákup a prodej automobilu.
  Nejsem si jistý, že všechny kroky jsou úplně možné.

  1) Při nákupu si odečtu DPH (třeba 90% - poměrně k předpokládánému i soukromému využití)

  2) Auto nezahrnu do majetku, nebudu uplatňovat žádné DPH za pohonné hmoty, opravy apod. Nebudu uplatňovat žádné daňové odpisy.

  => musím vést knihu jízd?
  => musím platit silniční daň?

  3) Po pěti letech automobil prodám.

  => musím platit DPH z prodeje?

  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2017 23:59

   M.M. (neregistrovaný) 78.136.143.---

   Dobrý den,

   asi ne zcela rozumím dotazu, pokud jste jako OSVČ plátce DPH, a kupujete li současně OA k podnikání, můžete si nárokovat DPH na vstupu z daňového dokladu. Pokud si nechcete DPH nárokovat a OA kupovat do podnikání, můžete nakoupit vůz soukromě a nic si nenárokovat - pak kupujete vozidlo nikoliv jako podnikatel ale jako fyzická nepodnikající osoba, tedy jako běžný občan.

   Pokud s vozem podnikáte, můžete si uplatňovat výdaje na vozidlo a spotřebu PHM ( pak vedete také knihu jízd ), pokud uplatňujete výdaje %-tem z příjmu, pak toto obsahuje veškeré možné uplatnitelné výdaje ( pak knihu jízd nevedete ).

   Jako plátce DPH si však musíte vést evidenci daňových dokladů na vstupu i výstupu a to, i pokud máte výdaje tzv. %-tem, je nesporné, že máte dokladovou povinnost z hlediska DPH.

   Silniční daň platíte pokud s vozem současně jako OSVČ podnikáte ( je stanoveno, že předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrována a provozována v České republice, a to za podmínky, že jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti či přímo v její souvislosti. ) Pokud jste si DPH nárokoval při nákupu, platí, že odvádíte DPH při případném prodeji.

  • 29. 6. 2019 16:32

   honz1 (neregistrovaný) 193.164.219.---

   Řešil jsem to samé, když jsem si založil živnost. Je šílené, co všechno musí člověk řešit, někdy je toho opravdu moc. Neporadím s koupí auta, měl jsem to své staré už předtím, než jsem si živnost založil. Ale při prodeji mi fakt hodně pomohli tady. Nemusel jsem se starat o všechny ty administrativní záležitosti, na které stejně vůbec nejsem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).