Hlavní navigace

Vlastnictvi dropshipping eshopu zahranicnim subjektem a EET

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:8387:----:----:----:----:----

  18. 4. 2017 23:14

  Zdravim,

  ziji v CR, ale uvazuji o otevreni dropshipping eshopu se sidlem v zahranici (z urcitych duvodu do budoucna).
  Eshop by byl v cestine a na ceske domene, ale vlastnil by ho zahranicni subjekt, kde by i platil dane, chapu tedy spravne, ze diky tomu, ze by zbozi slo od dodavatele primo k zakaznikovi, jednalo by se v podstate o nakup v zahranicnim eshopu (vsechno zbozi male hodnoty, neresme ted clo ani dph), a neresim tedy EET?

  Ovsem ve chvili, kdy bych mel zbozi skladem v CR (zbozi by slo dodavatel - ja - zakaznik), jiz musim otevrit nejaky podnikatelsky subjekt v CR (pobocku, jinou firmu) a EET se na me jiz bude vztahovat standardnim zpusobem?

  Dekuji,

  S pozdravem,
  Jirka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2017 23:35

   M.M. (neregistrovaný) 78.136.143.---

   Dobrý den,

   dle pokynu GFŘ je dále stanoveno :

   7.4 VZTAH EET K CIZÍMU PRÁVU

   Podle § 36 ZoET není evidovanou tržbou tržba poplatníka, který je povinen tuto tržbu evidovat srovnatelným způsobem podle práva státu, se kterým má Česká republika uzavřenou platnou a účinnou mezinárodní smlouvu, jejímž předmětem je mj. výměna informací (např. smlouva o výměně informací, smlouva o zamezení dvojího zdanění), na základě které lze získávat srovnatelné informace o evidovaných tržbách. Smyslem ustanovení je minimalizovat náklady poplatníků v případě tzv. dvojí evidence. V případě, že povinnost evidovat tržby ukládá nejen právní úprava česká, ale též právní úprava jiného státu, bude pro posouzení, zda je tržba evidovanou tržbou rozhodné, zda:  evidence tržeb v jiném státě probíhá srovnatelným způsobem jako v České republice (srovnatelné jsou takové systémy, které fungují na obdobném principu - srovnatelnou s evidencí tržeb není např. prostá záznamní povinnost uložená v cizím státě),  zda lze na základě evidence probíhající v jiném státě získat informace o evidovaných tržbách, srovnatelné s informacemi zasílanými datovou zprávou dle § 19 ZoET,  zda je možné tyto informace získat ze strany Finanční správy na základě platné a účinné mezinárodní smlouvy nebo dohody (uzavřené mezi Českou republikou a dotčeným státem), která 36/42 upravuje výměnu a předávání informací, a Česká republika tak na jejím základě získá informace o tržbách poplatníka. Jsou-li kumulativně splněny výše uvedené zákonem stanovené podmínky a poplatník již eviduje tržbu dle práva jiného státu, není tato tržba evidovanou, tzn. poplatník ji nemusí evidovat podle českého práva (ZoET).

   Nejsou-li podmínky splněny, není poplatník evidenční povinnosti zproštěn a vznikne mu povinnost tržbu zaevidovat. Dvojí evidence tedy nenastává a za stanovených podmínek vzniká povinnost evidovat ty tržby, o nichž nelze ze srovnatelné evidence podle cizího práva získat jednu, nebo více informací (údajů) uvedených v § 19 ZoET. Dále dvojí evidence nenastává v případě, že se na danou tržbu sice vztahuje srovnatelná evidenční povinnost, z níž lze získat údaje v § 19 ZoET podle mezinárodní smlouvy, avšak podle mezinárodní smlouvy, která dosud nenabyla platnosti nebo účinnosti.

   Evidenční povinnost daňových nerezidentů Povinnost evidovat tržby daňovým nerezidentům vzniká pouze ve vztahu k příjmům ze zdrojů na území České republiky. Daňoví nerezidenti, kterým neplynou příjmy ze zdrojů na území České republiky a nemají tak v České republice daňovou povinnost dle zákona o daních z příjmů, nejsou povinni evidovat tržby, neboť jejich příjem není rozhodným příjmem dle ZoET (viz § 6 odst. 1 písm. a) bod 1. - jde o příjem, který není předmětem daně z příjmů).

  • 19. 4. 2017 8:54

   O..O (neregistrovaný) 95.80.210.---

   Dobrý den,

   děkuji za odpověď, ale jsem z toho jelen.
   Přece, já když jako český zákazník nakoupím například v Německém e-shopu (kde EET nemají), tak mu nevzniká povinnost evidovat platbu v EET, protože to není český daňový subjekt. Nebo se v tom trochu ztrácím.

   Jen pro jistotu dodám, že uvažuji o zemi v EU.

  • 19. 4. 2017 10:01

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   nedívejte se na EET z pohledu zákazníka ( kupujícího ) ten nemá s EET nic společného, kromě práva na účtenku ať již s náležitostí EET " vše v jednom " nebo separovaně.

   EET je o OSVČ a PO s rozhodným příjmem na území ČR, pokud něco prodáte za hotové či kartou přes eshop na území ČR co podléhá současně EET  ( byť máte sídlo firmy či podnikání v EU ) a jste li také rezidentem ČR ( to asi jste - žijete v ČR  ) pak tyto tržby evidujete. Kdo bude Váš zákazník zda občan ČR, Němec, Slovák není podstatné ) není ani rozhodující z pohledu EET kam nakonec budete zásilku doručovat. Tržbu realizujete na území ČR, evidovat nemusíte pokud můžete fin. správě prokázat ( a oni si data vyžádají ) že již obdobně tržbu evidujete elektronicky na území jiného státu  ( např. nakoupí u vás Slovák sice- na eshopu v ČR,  ale doručíte mu zboží na Slovensko a v momentě převzetí ( nebo jinak nevím... ) mu vystavíte EET účtenku, ale podle Slovenského zákona o EET.  Takže Českou EET účtenku již nevystavujete, protože by docházelo k duplicitě jedné hotovostní tržby, která by byla současně podrobena duplicitně EET účtenkou ze dvou států.

   Snad to chápu podle GFŘ správně, je to ( a souhlasím s Vámi ) trochu pro "náročnějšího diváka", ale nedá se nic dělat. Pokud stále nebude jasné, obraťte se na help desk MF.

  • 19. 4. 2017 10:26

   O..O (neregistrovaný) 95.80.210.---

   Dobrý den,

   Já se na to nedívám z pohledu zákazníka, ale právě z pohledu eshopu. Já jako eshop (firma) sídlím v Německu. A ať už mě nakoupí český, slovenský nebo maďarský zákazník je přece jedno. Já jsem německý eshop, sídlo mám v Německu, daně platím v Německu a podléhám německé finanční správě, takže se řídím německými zákony a nějaké české EET by mi mělo být jedno (a je jedno, v jakém jazyce nebo na jaké doméně eshop běží).
   A že tu formu vlastní někdo, kdo žije v ČR? To přece na to taky nemá vliv. Neprodává majitel v ČR, ale firma v Německu.

   Děkuji

  • 19. 4. 2017 10:34

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   to je ale jiný případ, pokud NEJSTE daň. rezidentem v ČR ale v DE kde žádná EET není, daníte podle zákonů v DE, pak ani nemůžete žádnou EET účtenku evidovat protože v DE nic takového neexistuje, nikdy nedostanete z Německé fin. správy žádné autorizační údaje k EET protože oni toto neznají, ale to v pokynu přece doslovně popsáno ( poslední odstavec )  :

   Daňoví nerezidenti, kterým neplynou příjmy ze zdrojů na území České republiky a nemají tak v České republice daňovou povinnost dle zákona o daních z příjmů, nejsou povinni evidovat tržby, neboť jejich příjem není rozhodným příjmem dle ZoET (viz § 6 odst. 1 písm. a) bod 1. - jde o příjem, který není předmětem daně z příjmů).

   ať se daří,

  • 19. 4. 2017 10:37

   O..O (neregistrovaný) 95.80.210.---

   Tak to jsme se jenom nepochopili. Tak děkuji  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).