Hlavní navigace

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

 • (neregistrovaný) 77.240.177.---

  1. 9. 2017 10:37

  Dobrý den,

  při hledání řešení našeho problému, jsem narazila na Vaši odpověď, která se nejvíce blíží naší situaci.
  http://www.podnikatel.cz/clanky/zruseni-pracovniho-pomeru-a-fingovana-nemoc-zamestnance/

  Přesto se potřebujeme ujistit, jak nejlépe postupovat:
  1. nová kolegyně nastoupila do pr. poměru dne 1.8.2017
  2. dne 25.8.2017 (pátek) se hned ráno pohádala s kolegní, od které měla přebírat práci, vedoucímu odevzdala klíče od práce a řekla, že již nepřijde, a odešla, odpracovala ten den jen 45 min.
  3. naše personální manažerka a její přímý vedoucí se ještě snažili telefonicky paní uklidnit a dohodli se (telefonicky), že se přes víkend rozmyslí (bylo jí přislíbeno, že již s kolegyní, s níž se pohádala, nesejde, odešla do důchodu a skončil jí prac. poměr)
  4. v pondělí se ale daná pracovnice neozvala, ani nepřišla do práce a tudíž jsme jí na konci prac. dne odeslali dopis se zrušením pracovního poměru ke dni 28.8.2017.
  5. ve středu 30.8. nám byla doručena její neschopenka s datem PN od 28.8.2017.
  6. dne 1.9.2017 nám pošta vrátila dopis z 28.8.2017 se zrušením prac. poměru ve zkuš. době neotevřen a s tím, že dne 29.8. jej pracovnice odmítla převzít.

  Jsme si téměř jistí, že k lékaři šla až po odmítnutí převzetí našeho dopisu do vl. rukou a lékařka jí vyhověla v žádosti o PN se zpětným datem vystavení.

  Víme, že nemůžeme pracovníkovi zrušit pracovní poměr ve zkušební době, pokud je v PN, ale v době odesílání dopisu (nebylo možné jinak) jsme o její PN samozřejmě nevěděli.

  Je naše výpověď platná?
  Jak máme dále postupovat?

  Děkuji za pomoc

  RNDr. Hana Bubeníčková
  ředitelka obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, o.p.s.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2017 11:42

   autorka

   Dobrý den,

   v této situaci bylo vhodnější osobní doručení zrušení pracovního poměru ve zkušební době v pondělí 28.8.2017. V ustanovení § 334 odst. 3 zákoníku práce se píše, že nedoručuje-li zaměstnavatel písemnost prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, považuje se písemnost za doručenou také tehdy, jestliže zaměstnanec přijetí písemnosti odmítne. V té době zřejmě zaměstnankyně v dočasné pracovní neschopnosti nebyla.

   Doručovali jste však poštou (odesláno 28. 8.) a je zřejmé, že zrušení pracovního poměru bylo doručeno později, tedy v době, kdy již byla zaměstnankyně dle rozhodnutí lékaře v dočasné pracovní neschopnosti. Přestože je v článku, na který odkazujete zmiňován judikát, na základě kterého soud rozhodl ve prospěch zaměstnavatele, zde bych radila opatrnost. Zaměstnankyně v pondělí vůbec nepracovala a bude těžké zpětně prokázat, že již nemocná nebyla.

   Podle mého názoru je zrušení pracovního poměru ve zkušební době neplatné. V této situaci bych z opatrnosti vyčkala do patnáctého dne nemoci, kdy již můžete přistoupit ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Ideálně osobním doručením. Pokud zaměstnankyně odmítne písemnost převzít, vyhotovíte na místě protokol o odmítnutí převzetí písemnosti (podepíše nezávislý svědek, ideálně dva svědci). Poté bude písemnost v souladu se zákoníkem práce považována za doručenou a pracovní poměr končí. Zaměstnankyně bude nadále zabezpečena nemocenským od ČSSZ.

   Příjemný den  přeje   Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).