Hlavní navigace

Nemocenská při neplaceném volnu

 • (neregistrovaný) 90.181.2.---

  7. 9. 2017 20:09

  Dobrý den,
  zaměstnanec uzavřel se zaměstnavatelem pracovní poměr na základě pracovní smlouvy podepsané dne 30/6/2017 se sjednaným datem nástupu 1/7/2017. Nicméně hned od prvního dne (1/7/2017 včetně) se dohodli na neplaceném volnu do 31/8/2017. Dne 9/8/2017 zaměstnanec onemocněl a nemoc dosud trvá. Zaměstnavatel za zaměstnance neplatil sociální pojištění, pouze zdravotní.

  Otázka: Má v tomto případě zaměstnanec nárok: 1. na náhradu mzdy v nemoci od zaměstnavatele? 2. na nemocenské dávky od ČSSZ? Pokud ano, z jakého vyměřovacího základu se výše vypočítává?

  Děkuji
  RZ

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2017 15:31

   autorka

   Dobrý den,

   zaměstnanec čerpal v měsících červenec a srpen neplacené volno. Od 9. 8. je v pracovní neschopnosti. Pokud se nejedná o zaměstnání malého rozsahu (sjednaná mzda není nižší než 2500 korun), pak mu účast ne nemocenském pojištění vznikla. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy i na nemocenské. Ovšem mimo dobu čerpání neplaceného volna.

   Náhrada mzdy - obecně

   Vychází se z průměru pro pracovněprávní účely. Ovšem v předchozím kalendářním čtvrtletí není odpracováno alespoň 21 dnů, využije se tedy výdělek pravděpodobný dle § 355 zákoníku práce. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

   Nemocenské - obecně

   Pro účely nemocenského od 15 dne nemoci se používá vyměřovací základ. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla pojistná událost. Jestliže neuplynulo 12 kalendářních měsíců, například při nástupu do zaměstnání, je rozhodným obdobím doba od počátku pojištění do konce kalendářního měsíce, který předchází vzniku pojistné události. Pokud by ale zaměstnanec onemocněl v měsíci vzniku pojištění, je rozhodným obdobím doba od vzniku pojištění do konce měsíce nebo pokud tato doba netrvala do konce měsíce, pak do konce pracovního poměru. Podrobněji ustanovení §18 zákona o nemocenském pojištění.

   Podle České správy sociálního zabezpečení, která na zodpovězení dotazu spolupracovala, se nemocenské nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu, jestliže dočasná pracovní neschopnost vznikla nejdříve dnem, jenž následuje po dni nástupu na takové volno. Pokud by si tedy dohodli neplacené volno již při podpisu smlouvy, tj. 30. 6. 2017, pak bez nejmenších pochyb nevzniká účast na nemocenském pojištění a na dávku vůbec není nárok. Neplacené volno má podle dotazu skončit dnem 31. 8. 2017, po tomto datu již zákon o nemocenském pojištění nároku na výplatu dávky nebrání.

   S přáním příjemného dne   Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).