Hlavní navigace

Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem

  • (neregistrovaný)

    21. 9. 2017 15:17

    Při sepisování smlouvy byl uveden číselný údaj vyjadřující finanční částku. Dále finanční částka v téže předmětné věci prodeje nemovitosti je uvedena i ve  slovním vyjádření a liší se tím, že je o 13 tisíc nižší. Vím, že dle §6 zákona  č. 191/1950 (zákon směnečný a šekový) platí, že fin. částka uvedená slovy má přednost před číselným údajem. Číselný údaj má pouze zajišťovací význam. Existuje v rámci obchodního a občanského práva předpis který uvádí rovněž stejnou formulaci? Nechci při argumentaci používat zák. č. 191/1950, neboť tento řeší směnečné a šekové věci. Děkuji za reakci na můj dotaz.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2017 12:52

      M.M. (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      bohužel, nevím ani jsem nebyl schopen dohledat, pokud jde o smlouvy. Částka slovy je udávána zejména v obchodních a kupních smlouvách, a má mít utvrzovací charakter co do správnosti, případně se vypisuje slovně do jednoho celku, aby nedošlo k falzifikace numerické hodnoty, přidáním například nuly za číslo.

      Ale není možné více dohledat, a ani já více nevím. Směnečný a šekový zákon sice jasně stanovuje, že na směnce či šeku je částka slovy nadřazena částce vyjádřené numerickou hodnotou, ale tento výklad úzce souvisí s vystavením směnky či šeku.

      1) Je-li směnečná suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

      (2) Je-li směnečná suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

      (1) Je-li šeková suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

      (2) Je-li šeková suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

      Ale v kupní smlouvě ? bohužel, neumím odpovědět

    • 26. 9. 2017 12:54

      Kašík Emil (neregistrovaný)

      Děkuji za snahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).