Hlavní navigace

Zprostředkování ubytování v Havaně

  • (neregistrovaný) 185.47.220.---

    2. 10. 2017 22:19

    Dobry den,
    Mym kubanskym pratelum pomaham s propagaci jejich ubytovani viz http://casasantafecuba.com/en/
    klienti plati v hotovosti na miste a provize z toho nemam. Ted mam moznost pridat toto ubytovani na booking.com ale s podminkou ze budeme sami stahovat penize z karty zakaznika. Tzn potrebuji platebni terminal, stahnout penize zakaznikovi v den jeho prijezdu (nebo az 6 mesicu pote), pak zaplatit provizi 15% booking.com kteri mi poslou fakturu, a nakonec prevest z me banky kubancum jejich penize do jejich banky, coz lze (obcas jim posilam nejake penize=dary). Zrejme budu potrebovat zivnostensky list a asi si necham i nejake provize kvuli pracnosti. Nevim jak s DPH a co potrebuju od kubancu za doklad (prijatou fakturu?) Kubanci maji sve podnikani legalne tzn maji sve zivnostenske listy na Kube a plati tam sve dane.
    Dekuji za odpoved
    Gomezova

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2017 11:32

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      pokud nejde o jednorázovou pomoc, ale o soustavnou činnost, kterou budete konat za určitou (byť malou) odměnu, půjde o podnikání, zřejmě zprostředkování služeb.

      Živnostenské oprávnění Vám vydají na na živnostenském úřadě, tam Vám též poradí s přesným označením činnosti. Přes živnostenský úřad se lze též registrovat (vyplněním jednotného formuláře) na zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a finančním úřadu. Stanete-li se "živnostníkem", tedy osobou samostatně výdělečně činnou (aniž byste měla souběh např. se závislou činností) budete muset platit minimální platby za zdravotní i sociální pojištění, a to bez ohledu na výši Vaši příjmů z podnikání. Letos jsou minimální měsíční platby na pojistné 1 906 Kč na zdravotní pojištění a 2 061 na sociální zabezpečení.

      Z hlediska DPH je poskytování služeb do třetí země (pro podnikatele) službou s místem plnění ve státě odběratele, není tedy předmětem české DPH. Nevzniká v tomto případě povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba. Pokud je odběratel nepodnikatel, místo plnění je v České republice, a dokud tyto Vaše příjmy z podnikání za 12 měsíců po sobě jdoucích nepřekročí 1 mil. Kč, nemusíte se registrovat jako plátce. Viz § 6 zákona o DPH.

      Další povinností podnikatele je evidovat tržby podle zákona o evidenci tržeb. Do povinnosti evidovat tržby by zřejmě spadaly i Vámi uváděné platby kartou.

      Pokud si nejste jistá, zda Vaše činnost bude soustavná, tj. zda skutečně půjde o podnikání se všemi výše uvedenými povinnostmi, můžete pro začátek příjmy deklarovat jako tzv. ostatní příjmy z příležitostné činnosti (§ 10 zákona o daních z příjmů), které jsou do částky 30 000 Kč za rok osvobozeny od daně z příjmů a neplatí se z nich ani pojistné. Bohužel "příležitostnost" není nikde definována.

      Doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem, který promyslí všechny aspekty Vámi zamýšlené činnosti.

      S pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).