Hlavní navigace

Podmínky řemeslné živnosti

 • (neregistrovaný) 147.32.217.---

  11. 10. 2017 14:00

  Dobrý den,

  na podzim minulého roku jsem si založil řemeslnou živnost, obor "montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení". Nedávno mi do schránky přišel dopis od TIČR, že nemám oprávnění pro provozování živnosti. Při zakládání živnosti jsem na úřadě pouze doložil dosažené vzdělání. Pro samotnou podnikatelskou činnost osvědčení od TIČR nepotřebuji (jedná se o velmi specifickou činnost). Moje otázka tedy zní: pokud chci využívat 80% výdajových paušálů, je nutné si doplnit osvědčení od TIČR? Mám čisté svědomí z hlediska bezpečnosti práce, ale nevím, zda-li mě finanční úřad může nařknout z neoprávněného zařazení do řemeslné živnosti. V zákoně jsem našel pouze podmínku o dosaženém vzdělání.

  Předem děkuji za pomoc

  Jan Obzina

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 10. 2017 14:18

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   přiznávám se že váš problém je pro mě dost specifický, nemohu vám dát zaručenou odpověď, bez další právní konzultace. Ale, lze napsat asi toto, z hlediska uplatňování %-ních výdajů na FÚ, vycházíte ze zákona o daně z příjmu, je uvedeno v ZDP že 80%- paušál se uplatní na řemeslné činnosti, pokud tedy ŽÚ vám vydal koncesi na řemeslnou živnost, má se za to ( ale obecně ) že plníte podmínky této činnosti.

   U vás je problém ten, že pro provádění této řemeslné živnosti potřebujete současně také osvědčení o způsobilosti od Technické inspekce ČR ( TIČR ), pokud je nemáte, pravděpodobně nemůžete vystavovat revize. Tedy pokud máte činnost ( zakázky ) kde je potřeba způsobilost dle TIČR kterou nemáte - fakticky to znamená, žena vys. řemeslnou živnost, nebudete realizovat žádné tržby.

   Pokud nebudete mít tržby z podnikání, jsou také výdaje %- tem bezpředmětné, ( 80% výdajů z 0 je pořád 0 )

   Podle mého názoru budete akreditace TIČR potřebovat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).