Hlavní navigace

Fakturace doprava

 • (neregistrovaný) 81.200.60.---

  12. 10. 2017 20:45

  Dobrý den, prosím o radu. Mám napsat fakturu, kterou mi předložil jednatel firmy, znění doprava kam, kdy km,/přeprava zboží/ to je zatím O.K., ale potom mám napsat osobní náklady řidiče ve výši 1.800Kč, odmítla jsem napsat, než mi vysvětlí o jaké náklady řidiče jde. A co to má vůbec jako být? S tím jsem se ještě nesetkala. đJednatel je dosti nevybíravý hulvát, bojím se jeho reakce, tvrdí, že je to jeho firma /s.r.o./ a že si může dělat co chce. Co se týká dopravy, tu máme v předmětu podnikání.
  Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 10. 2017 7:49

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   jde li o výstup ( FV ) nechte si podepsat podklady fakturace. Nemůžete účtovat " osobní náklady řidiče" zvolte jiný text např, účtujeme náklady obsluhy stroje, ( pokud se bude odběratel ptát co to je, řeknete že kontroly nákladu řidičem, technické kontroly. atd.. ) nad rámec samotné dopravy.

   Jde o výstup, tedy zvyšujete si výnosy a jste li plátci také odvod DPH, stát se tedy zlobit nebude.

   Opačně, pokud majitel skutečně proplácí řidiči nějaké jeho osobní náklady ( repre ) jsou pro spol. nedaňové, tedy onou přefakturací má pouze výnosy, náklady daňově neuznatelné - jeho věc. O to více zdaní a odvede DPH.

   Chcete li ale účtovat vedlejší náklady obsluhy stroje, dejte si to do obchodních smluv ( jako položky nad rámec čisté dopravy ) ať se vám nestává že vám to nechtějí odběratelé proplácet jako nevyžádané a ničím nezasmluvněné fakturační položky.

   Pana majitele se nebojte, pokud tomu nerozumí je to vaše +, o to více vás potřebuje, bude li se ohánět tím, že si může dělat co chce, řekněte že svojí pečlivostí a znalostí chráníte jeho samotného, ať si nastuduje odpovědnost statutárních orgánů :

   " Kdo se stane jednatelem, bere na sebe odpovědnost, že bude tuto funkci vykonávat s péči řádného hospodáře. To znamená, že jako jednatel bude vůči společnosti loajální, svou funkci bude vykonávat pečlivě a zároveň disponuje znalostmi potřebnými k jejímu výkonu. §159 NOZ dále pokračuje:  „Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky. V případě, že je jednateli soudně prokázáno, že porušil povinnost péče řádného hospodáře, nese za vzniklou škodu odpovědnost."

   Uvidíte, že až se s problematikou dostatečně seznámí, svou rétoriku jistě přehodnotí, je to totiž hlavně v jeho zájmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).