Hlavní navigace

Řemeslná činnost-TIČR

 • (neregistrovaný) 185.62.111.---

  17. 10. 2017 13:16

  Dobrý den,

  před dvěma lety si manžel založil řemeslnou živnost, obor "montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení". Nedávno mu přišel dopis od TIČR, že nemám oprávnění pro provozování živnosti. Na tuto živnost má zapsaného odpovědného zástupce se vzděláním v oboru a se všemi příslušnými oprávněními pro provoz téhle živnosti. Bylo nám na živnost. úřadě řečeno, že tohle k podníkání a fakturování v tomhle oboru stačí.
  Nyní mi pán z TIČR tvrdí, že i manžel musí mít od nich splněné zkoušky-vydané oprávnění.
  Na dotaz, k čemu tedy onen odpovědný zástupce je, mi napsal:Právě proto že by jste bez něj v této živnosti nesměli podnikat (fakturovat).
  Chci se zeptat, jestli teda manžel může nebo nemůže tuhle živnost provozovat? Pokud ano, co udělat pro to, aby byl na TIČR už klid.
  Pokud ne, k čemu tedy ten zástupce je?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Sabina B.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2017 13:33

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   již jsem na odpovídal, manžel může vykonávat činnost podle ŽL v tom rozsahu ve kterém současně nepotřebuje certifikace dle TIČR. Pravděpodobně má jeho živ. činnost širší popis činnosti, má li ŽL může část vykonávat, nemůže dělat to na co potřebuje ( certifikace TIČR ). Je to asi obdobné jako služby elektrikáře co má ŽL - opravit elektřinu b bytě či domě může, bude i ale nad toto zakázka současně opravy elektroinstalace a vystavení revize ( vystavit revize s kulatým razítkem rev. technika může pouze ten kdo má zkušební certifikaci )

   Proč vám TIČR neuznává odpov. zástupce, neumím říci, je možné že nevychází z ustanovení Živnost. zákona ale z jiných pr. předpisů pro vystavování revizních certifikací, kde zastoupení není možné, obraťte se na TIČR, pro vysvětlení a případně si dodělejte certifikace, chcete li vykonávat příslušnou činnost v plném rozsahu. 

  • 18. 10. 2017 11:56

   Sabina B. (neregistrovaný) 185.62.111.---

   Dobrý den,
   manžel revize vůbec nedělá, ty si nechává dělat externě. S pracovníkem TIČRu jsme si dopisovali, ale k ničemu jsme se nedobrali... ???
   Už nevím, kam se obrátit. Účetní nechce vystavovat pro jistotu faktury, dokud tohle nedořešíme...

   S.B.

  • 18. 10. 2017 12:06

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   pak se přiznám že tomu nerozumím, chápal bych argumentaci TIČR tak kde je potřeba kulaté revizní razítko ( které jak chápu nemáte ) ale tam kde podnikáte na činnosti ŽL ( který máte ) tam nerozumím proč Vám ( pokud to správně chápu ) blokují činnosti - tedy argumentují tím, že je nesmíte dělat. Jediné vysvětlení je to že se činnosti nějak kryjí či kombinují a tedy proto vám TIČR uvádí že je nemůžete dělat, to já vám nevyřeším, já nejsem technik a nemám k tomu žádné odborné kvalifikace.

   Činnosti TIČR jsou dány následujícím zákonným rozsahem, tedy já vašem místě bych si našel a přečetl rozsah udaných zákonů a pokud nenajdete odpovědi přímo citací zákona, nebo pokud pro vás budou nesrozumitelné, musíte se obrátit na právní posouzení. 

   Technická inspekce České republiky :

   vykonává státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení v rozsahu zák. č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce. Vyhrazenými technickými zařízeními jsou ve smyslu § 6b odst. (1) zák. č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku, která podléhají dozoru podle tohoto zákona. Jsou to technická zařízení tlaková, zdvihací, elektrická a plynová.

   TIČR působí mimo hlavního předmětu činnosti i jako ČIA akreditovaná osoba. Je držitelem Osvědčení o akreditaci inspekčního orgánu č. 4001 na základě posouzení splnění akreditačních kritérií podle ČSN EN ISO/IEC 17020. Předmětem této akreditace je inspekční činnost třetí nezávislé strany - orgán typu A - k provádění inspekce a posuzování shody na technických zařízeních.

  • 23. 8. 2018 10:31

   lu2 (neregistrovaný) 141.170.137.---

   Mě to přijde jednoduché. Manžel musí podat žádost na TIČR o vydání oprávnění k provozovaní dané činnosti. TIČR mu ho na základě šetření a zřejmě zaplacení poplatku buď vydá nebo nevydá :)

  • 19. 12. 2018 16:55

   Michal550 (neregistrovaný) 185.159.169.---

   Pokud manžel nemá oprávnění od TIČR, nemá absolutně co šahat do elektrříny. Tečka.

  • 10. 8. 2019 10:53

   Václav Polák (neregistrovaný) 89.24.42.---

   Zdravím,
   K podnikání v oblasti elektrotechniky je potřeba mít kromě živnosti také oprávněni od TIČRu jako organizace státního dozoru. Oprávnění stojí 5500 Kč a je vydáno cca do měsíce.  Bez tohoto oprávněni se jedná o přestupek. K oprávněni je potřeba odborného zástupce s paragrafem 8 vyhl. 50. Dále smlouvu s RT, doložení vzdělání a praxe v oboru (stačí čestné prohlášení). Dále seznam používaného nářadí a měřidel, seznam dotčených norem a seznam používaných bezpečnostních pomůcek. S pozdravem Václav Polák

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).