Hlavní navigace

Nemocenská zkušební doba planovaná operace

 • (neregistrovaný) 37.48.41.---

  17. 10. 2017 22:48

  Zdravím, jsem ve zkušební době na hpp a mám jít na plánovanou operaci ještě v době zkušební. Zajímalo by mě, jak to mám udělat, když ve zkušební době mohu dostat výpověď ze dne na den a mohl tak čerpat nemocenskou, protože nájem jinak nezaplatím, když budu s nohou ležet.  Doktor mi vystaví neschopenku, ale kdy ji mám odevzdat zaměstnavateli, bojím se, že i při předání dostanu výpověď. Rád bych to oznámil už teď, aby stihli najít náhradu, ale bojím se výpovědi, kdyz zatím neschopenku nemám v ruce, ale na operaci zapsany jsem. Jak to mám prosím udělat? Jaké mám možnosti? Chápu, že mě můžou vyhodit v době nemocenské, ale s tím nic neudělám.
  Děkuji. Daniel

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2017 22:58

   M.M. (neregistrovaný) 78.136.135.---

   Dobrý den,

   • Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, je chráněn před skončením pracovního poměru ve zkušební době a zaměstnavatel ho tedy nesmí propustit. To ale platí jen prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti.15. kalendářní den už mu zaměstnavatel může vyrozumění o zrušení jeho pracovního poměru doručit.
   • Pokud byste tedy v rámci zkušební doby například tři týdny promarodili, platí, že zaměstnavatel váš pracovní poměr první dva týdny skončit nemůže, od začátku třetího ale už ano.
   • Zároveň platí, že původně sjednaná zkušební doba se o tři týdny prodlužuje automaticky ( tedy prodlužuje se o dobu nemoci ).

  • 17. 10. 2017 23:34

   Daniel (neregistrovaný) 37.48.41.---

   Ano rozumím a děkuji, ale jedná se o plánovanou operaci o které vím, ne o nemoc.
   Jak to udělám tedy v praxi, i když to oznámím, tak i tak mě může vyhodit.

   Omlouvám se, ale taková odpověď mi nepomohla, i tak děkuji za Vaši reakci.

  • 18. 10. 2017 7:07

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Nemoc či  operace = pracovní neschopnost ( neschopenka od lékaře, plánovaná nebo ne  )

   omlouvám se to je zákon, bude li vás chtít vyhodit 15-tý den ve zkušební době  i na neschopence - vyhodí vás a neuděláte to nějak, na druhou stranu při dnešní situaci na trhu práce, někoho ukončit pro operaci a pak hledat na vyluxovaném trhu náhradu, proč  ? však až se zotavíte, tak do procesu nastoupíte, ale nezaručí vám to nikdo jiný než zaměstnavatel, tedy tam jednejte, ať víte co vás čeká a nemine. 

  • 18. 10. 2017 9:51

   Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

   Bohužel zde neexistuje žádná zázračná rada, jak byste mohl zabránit tomu, aby s vámi zaměstnavatel zrušil pracovní poměr.

   Pokud mu to oznámíte předem (ještě než vám doktor vystaví neschopenku), tak vás může vyhodit ihned, ještě před operací. Pokud mu to oznámíte až v den, kdy už budete mít v ruce vystavenou neschopenku (což bude, předpokládám, den operace), tak vás vyhodí až po 14 dnech trvání pracovní neschopnosti. Ve druhém případě ho ještě navíc nejspíš dost naštvete tím, že jste o tom věděl dopředu, a kdybyste mu o tom řekl dřív, mohl si za vás mezitím najít zástup. Jenže jste schválně nic neřekl, takže teď bude ze dne na den bez zaměstnance, což mu způsobí nemalé problémy.

   Pochopitelně, čím více ho naštvete, tím větší je pravděpodobnost, že vás vyhodí. Takže doporučuji to s ním řešit co nejseriózněji a zavčas. Ale rozhodnutí je na vás. Toto opravdu není něco, s čím by vám mohl někdo poradit. Říct o tom zaměstnavateli musíte. Kdy mu to řeknete, to je na vás. Osobně si ale myslím, že čím později mu to řeknete, tím hůř.

  • 18. 10. 2017 10:24

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   máte možnosti ale musíte myslet, nemůžete li ovlivnit aktuální stav u zaměstnavatele současného, můžete ovlivnit své budoucí kroky,

   kde je napsáno že před podání informace o tom, že budete déle mimo práci z důvodu neschopenky, nemůžete vést rozhovor tak, že vyzdvihnete svoje dosavadní působení ve firmě - asi tam nepracujete právě 20 minut. ( co třeba stávající výsledky, co vaše docházka, hodnocení nadřízených ? ) s těmi kdo mají " hodnotu na trhu práce" se loučí obtížněji

   kde je napsáno že si nemůžete hledat alternativu ? jste ve zk. době, stejně tak můžete odejít také vy, co odeslat pár CV, či se podívat na nabídky, firmy nabírají, proč se " nepojistíte" u pár výběrových řízení s možností nástupu třeba za měsíc ? možná to budete potřebovat, možná ne, a možná dostanete finanční nabídku takovou, že to budete vy, kdo ukončí PP ve zkušební době.

   kde je napsáno že si nemůžete promluvit s pronajímatelem o výši nájmu v případě ztráty příjmu, navíc vždy dostanete kompenzace budete li bez příjmu, mim z dávek hm. nouze, takže na nájem bude - určitě jste si již zjistil co je potřeba, kde je napsáno že nemůžete ( v případě ok. zrušení ) uhradit dlužný nájem např. ze složené kauce ? ( s tím že jí např. doplníte až bude příjem ), co třeba splátky ? atd., Pokud jste dosud vždy řádně vše platil, není důvod se nedomluvit. Já sám pronajímám a najít nájemníka co platí normálně komunikuje je skoro zázrak.

   skutečnost je taková, že to máte ve svých rukou, ovšem pouze budete li něco dělat.

  • 18. 10. 2017 15:11

   Jana (neregistrovaný) 94.230.149.---

   Dobry den,

   pokud Vam jde hlavne o to, abyste neriskoval vypadek prijmu po dobu pracovni neschopnosti, tak je nejrozumnejsi pockat, az Vam doktor napise neschopenku a tu pak oznamit (a zaslat) zamestnavateli. V tomto pripade je jedno, jestli se jedna o planovanou operaci nebo ne, zamestnavatel nema zakonnou moznost dovedet se duvod Vasi pracovni neschopnosti (mam zkusenost, ze toto respektuji i doktori, a se zamestnavatelem komunikuji v mezich potvrzeni existence/doby trvani pracovni neschopnosti - ale jeji duvod nesdeluji).

   V pracovni neschopnosti Vam pak nahradu mzdy hradi prvnich 14 kalendarnich dni zamestnavatel, a pote se prechazi na rezim vyplaty nemocenske, kterou vyplaci CSSZ. Pro konkretni vysi nahrad mzdy od zamestnavatele a pripadne vyse nemocenske od CSSZ jsou na internetu kalkulacky, pro vypocet zadejte vysi vasi hrube mzdy dle pracovni smlouvy (tim ze jste ve zkusebni dobe, tak to nebude nejpresnejsi, ale ziskate aspon nejakou predstavu).

   Nedoporucuju Vam snazit se zachovat "fer", hlasit PN dopredu a umoznovat zamestnavateli nalezt si nahradu. Neni uplne jiste, ze se zamestnavatel bude chovat stejne fer a neukonci s Vami pracovnepravni vztah. Pokud byste pak dostal ukonceni pracovniho pomeru ve zkusebni dobe s datem pred vystavenim neschopenky, tak ztracite narok na nahradu za prvnich 14 dni nemoci, a mel byste narok az na davky nemocenske od 15. dne nemoci dal od CSSZ.

   Samozrejme riskujete, ze s Vami zamestnavatel po uplynuti 14 dni PN ukonci pracovnepravni vztah, to je jeho pravo, ale tomuto riziku se nevyhnete ani pri nahlaseni PN dopredu, jenom k nemu pridate riziko, ze prijdete i o nahradu mzdy od zamestnavatele.

  • 18. 10. 2017 20:27

   Daniel (neregistrovaný) 37.48.41.---

   Moc Vám děkuji,  hodně mě to pomohlo, bude těžké se rozhodnout, zda tajit do dne operace nebo říct předem a domluvit se s tím, že náhradu mzdy nebudu vyžadovat, jelikož bych se třeba chtěl po nemocenské vrátit. Je pravda, že o lidi nouzi mají.
   Můžu se ještě zeptat, zda se rozhodnu předat neschopenku co nejpozději, čili na jistotu a den před operací mám nástup, tak mužů v ten den nástupu? Jde mi o to, že zrovna v ten den příjmu do nemocnice budu mít směnu, tak to nemám nastoupit a jen během toho dne donést neschopenku? Jak se to prosím dělá?
   Děkuji mnohokrát.

  • 18. 10. 2017 22:51

   Lada (neregistrovaný) 46.252.233.---

   Pokud chcete čekat opravdu až na poslední chvíli, tak neschopenku předejte v ten den, od kterého vám začíná pracovní neschopnost (je uveden na neschopence). V ten den už samozřejmě nenastupujete v práci směnu, vždyť jste v pracovní neschopnosti, takže nemůžete pracovat.

   Rozhodně to nejhorší, co byste mohl udělat, je v práci nikomu nic neříct, nepředat zaměstnavateli neschopenku, nastoupit do nemocnice a teprve za několik dnů, po propuštění z nemocnice,  zaměstnavateli (který do té doby netušil, co s vámi je) odevzdat neschopenku. Tím ho spolehlivě rozpálíte vzteky doběla. Když bez omluvy nepřijdete do práce, bude to od vás brát jako naschvál a porušení pracovní kázně (nebude vědět, že jste v pracovní neschopnosti). I když svou absenci později s křížkem po funuse vysvětlíte, zaměstnavatel už vás bude mít zaškatulkovaného jako nespolehlivého lempla, kterého bude nejlepší se co nejdříve zbavit.

   Takže mu raději předejte neschopenku hned v první den pracovní neschopnosti, nebo pokud by to nebylo možné, tak alespoň hned v ten den zaměstnavatele informujte (lze i telefonicky), že jste v nemocnici a že mu dodáte neschopenku, jakmile to půjde.

   A vymyslete si, jak zaměstnavateli vysvětlíte (aniž byste ho rozčílil), že jste ho několik dnů či týdnů klamal, neboť jste o nástupu do nemocnice věděl dopředu a úmyslně jste to před ním delší dobu tajil. Nedovedu si představit, že by se nezeptal, jak je možné, že vás z ničeho nic operovali, když jste neměl žádný úraz.

  • 19. 10. 2017 7:13

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   ale pán nikoho neklame, jde na nemocenskou a přesně dle litery zákona odevzdá zaměstnavateli v den jejího vvstavení, ať již osobně nebo doručí přes někoho ( kolega, rodiče, jiná osoba ) doporučuji si udělat kopii a nechat potvrdit převzetí zaměstnavatelem.

   Úplně stejně může říci že je skvělým pracovníkem, který i přes zdravotní hendikep pracoval až do poslední chvíle nástupu do nemocnice, aniž by se před zákrokem hodil marod, jde li na operaci stačí říci u jakéhokoli doktora že se" necítí" ( že ho čeká operace ) a neznám doktora co mu nenapíše neschopenku.  Je to pouze o formě podání.

   Mt.,  pokud se s ním zaměstnavatel rozloučí ve zk. době, a to zase dle dikce zákona, už vidím, jak mu bude cokoli vysvětlovat, či se jakkoli obhajovat - ve zkušební době,  proč ? (  dostane papír a končí. viz. příspěvek od Jany ) 

   Ale uznávám, že to je věcí každého. Z mé strany je to vše, nebudu toto téma uměle natahovat.   

  • 19. 10. 2017 11:18

   Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

   Jsou pracovní pozice, kde náhlá absence zaměstnance nezpůsobí v podstatě žádný problém. Ale jsou i jiné pracovní pozice, u kterých když zaměstnanec ze dne na den nepřijde do práce, způsobí to zaměstnavateli velký problém, který bude muset rychle a složitě řešit.

   V prvním případě to zaměstnavateli patrně nebude moc vadit, zatímco ve druhém případě ho to může dost naštvat. Obzvlášť pokud by se dozvěděl, že zaměstnancova indispozice ve skutečnosti vůbec není náhlá, ba naopak že ji plánoval dlouho dopředu, ale zaměstnavateli schválně nic neřekl. Zaměstnanec se může pokusit skutečný stav věcí před zaměstnavatelem utajit, a pokud se mu to podaří, tak dobře. Ale zaměstnavatel jistě bude zvědavý, co mu vlastně je, a ne každý má žaludek na to, říct svému šéfovi do očí: "Do toho vám nic není." Může si sice něco vymyslet, ale pokud ho pak zaměstnavatel někde potká, jak se belhá s ofačovanou nohou o berlích, těžko mu uvěří, že se léčí s chřipkou.

   Až se pak bude zaměstnavatel rozhodovat, jestli si zaměstnance ponechá v pracovním poměru, nebo ho vyhodí, tak pokud bude na zaměstnance naštvaný, jistě to jeho rozhodnutí ovlivní.

  • 19. 10. 2017 11:39

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   jenomže zde není v HPP po ukončení zk. lhůty, co pokud bude pán strašně fér ( vaší optikou ) oznámí svou nepřítomnost 14 dní dopředu a na konci šichty obdrží okamžité zrušení ve zk. době samozřejmě bez udání důvodu,  s tím ať si nezapomene vyklidit skříňku a zhasnout ( tz. je okamžitě bez peněz )

   Máte trochu zkreslené představy o férovosti zaměstnavatelů, víte, jiná situace je u čerstvě jmenovaného obchodního ředitele, ten si může jít na neschopnost jak chce, tyto pozice se neobsazují přes pracovní portály " práce.cz, aj. " vyšší management se obsazuje přetahováním a přes doporučení a tito lidé mají zcela jiné postavení.

   Mále li představu, že si mladého pána pozve vedoucí management do zasedačky a " férově" vyslechne jeho potřeby, nabídne mu případné  alternativy, náhradu pozice,  atd., je iluzorní, pokud  ( zdůrazňuji pokud ) se ním budou chtít rozloučit dostane papír z personálního ( ten den ) , bez důvodu a končí.

   prostě jen vedete do risku, pak mu ale poraďte co má dělat když ho vyhodí, zkušená jste na dost

  • 20. 10. 2017 2:38

   Daniel (neregistrovaný) 37.188.167.---

   Děkuji za reakce, je tedy z čeho vybírat a názory se různí.  Je ale možné, že odevzdám neschopenku zaměstnavateli a on schválně vypíše datum výpovědi zpětně před neschopenkou?

  • 20. 10. 2017 7:02

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   možné to není, pokud si uděláte kopii neschopenky a necháte si potvrdit datum převzetí zaměstnavatelem , jinak ptáte se jak žák 5-té třídy ZŠ, buď začněte samostatně uvažovat a nějak konat, nebo nevím, co tu pořád hledáte za návody. Nikdo vás za ručičku vodit nebude. Trochu mě přestáváte bavit.

  • 20. 10. 2017 9:03

   Jana (neregistrovaný) 94.230.149.---

   Antedatovana vypoved je samozrejme protizakonna, zamestnavatel by nebyl schopen dokazat, ze vam ukonceni pracovniho pomeru ve zkusebni dobe predal predtim, nez jste mu predal neschopenku. Jakykoli potencialni soud byste vyhral a pro zamestnavatele jsou pripadni pravnici (a k tomu doplaceni mzdy zpetne kvuli neplatnemu ukonceni pracovnepravniho vztahu) drazsi nez vyplatit vam nahradu mzdy za PN. Neumim si predstavit, ze by jakykoli zamestnavatel podobne poruseni zakona riskoval.

  • 20. 10. 2017 10:00

   Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

   My tady vašemu zaměstnavateli do hlavy nevidíme. Nevíme, co je to za člověka, jestli je to slušný a férový chlap, nebo křivák a svině. Takže pochopitelně nemůžeme tušit, jestli se bude chtít zachovat protizákonně nebo ne. Pokud by to udělal, můžete se s ním soudit.

   Pokud vám zaměstnavatel dá Zrušení pracovního poměru ve zkušební době (výpověd se ve vašem případě nedává, to je jiný paragraf zákoníku práce), pak pracovní poměr skončí dnem doručení tohoto dokumentu vaší osobě (pokud v něm není uveden den pozdější). Nestačí jen ten papír antedatovat - musel by také prokázat, že vám to v ten den skutečně předal. Samozřejmě můžete zase namítnout, že by mohl to potvrzení o převzetí zfalšovat nebo podplatit svědky, kteří by mu to u soudu potvrdili, ale to už se pohybujeme v oblasti čiré fabulace.

   Když se to tak vezme, tak možné je s větší či menší pravděpodobností úplně všechno. Třeba i to, že vás zítra ráno cestou do práce přejede auto. Ale nemůžete se nás tu pořád dokola ptát, coby kdyby, a vymýšlet si další a další varianty, tím si nijak nepomůžete. Jak vidíte, každý má jiný názor, vy se budete muset rozhodnout sám za sebe bez toho, abyste se pořád s někým radil o sebemenším detailu.

  • 12. 11. 2017 7:47

   ivzez

   Já sice zastávám korektní jednání z obou stran, ale o plánované operaci bych předem nemluvila.
   Zaměstnavatel by Vás mohl vyhodit tak brzy, že byste neměl nárok nejen na náhradu mzdy, ale ani na nemocenské.
   A – co je podle mne důležitější – dokud na operaci nenastoupíte, není jisté, jestli proběhne v naplánovém termínu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).